Poradnia Laktacyjna przy NZOZ „Malarkiewicz” w Olsztynie

Opis usługi Poradnia Laktacyjna przy NZOZ „Malarkiewicz” w Olsztynie

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Malarkiewicz” świadczy kompleksowe usługi medyczne, również w zakresie doradztwa laktacyjnego – funkcjonująca w jego ramach poradnia istnieje od 2009 roku. Poradnictwem zajmują się położne – Agnieszka Terska oraz Małgorzata Kiełczewska. Promowanie karmienia piersią jest bardzo ważne, ponieważ zwiększa wśród kobiet świadomość, jak naturalne metody karmienia wpływają na rozwój dziecka. Pomoc doświadczonych doradców jest przydatna wszystkim paniom, które mają wątpliwości związane z laktacją oraz tym, które mają problemy ze swoimi piersiami. Panie udzielające porad posiadają tytuł Certyfikowanych Doradców Laktacyjnych i pomagają w najtrudniejszych chwilach każdej młodej lub przyszłej mamy. Indywidualne podejście do każdej pacjentki pozwala na stworzenie niekrępującej atmosfery i komfortowych warunków do odbycia konsultacji. Poradnia laktacyjna w swojej pracy kieruje się Kodeksem Etyki Międzynarodowych Konsultantów Laktacyjnych i mogą się do niej zgłaszać kobiety karmiące, ciężarne oraz mające problemy z piersiami. Na konsultację laktacyjną należy przyjść z Książeczką Zdrowia Dziecka, a jeśli odbywa się ona w poradni, warto przynieść również tetrową pieluchę, buteleczkę na pokarm oraz laktator, jeśli był używany. Poza typowymi poradami laktacyjnymi, istnieje możliwość skorzystania z domowych wizyt pielęgnacyjnych oraz przygotowujących do porodu, podczas których pacjentka dowie się jak przebiega proces rodzenia, jak się do niego dobrze przygotować, jakie objawy mówią o tym, że narodziny są już blisko, jak sobie radzić z bólem porodowym, jak uniknąć nacięcia krocza, co czeka matkę i dziecko po porodzie i jak uzyskać wsparcie psychologiczne. Standardowy czas trwania wizyty to od dwóch do trzech godzin.

ZAKRES PORADNICTWA LAKTACYJNEGO
- prawidłowe rozpoczęcie laktacji,
- właściwe przystawienie dziecka do piersi,
- rozpoznanie czy dziecko się najada,
- odciąganie i bezpieczne przechowywanie pokarmu,
- dzieci niejadki, żarłoki, nerwusy, śpiochy,
- bolesne i poranione brodawki,
- obrzęk lub zapalenie piersi,
- zastój, niedobór lub nadmiar pokarmu,
- wklęsłe lub płaskie brodawki,
- nawały mleczne,
- dieta mamy podczas laktacji,
- prawidłowe przybieranie dziecka na wadze,
- odstawienie dziecka od piersi i hamowanie laktacji.

Pomoc w sytuacjach szczególnych, takich jak:
- karmienie piersią po powrocie do pracy,
- karmienie piersią po cesarskim cięciu,
- niepłodność laktacyjna,
- karmienie piersią podczas choroby lub przyjmowania leków.

PRZEBIEG KONSULTACJI LAKTACYJNEJ
Każda pacjentka traktowana jest indywidualnie i może liczyć na fachową opiekę i troskę specjalistek z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Malarkiewicz”. Panie Małgosia i Agnieszka pomogą w pokonaniu wszelkich lęków związanych z laktacją. Choć karmienie piersią stało się ostatnio bardzo modne i popularne, wciąż wiele kobiet podchodzi do tego sceptycznie, wręcz nawet z niechęcią. Jest to wynikiem ich niewiedzy w tym zakresie i nieświadomości, jak wiele korzyści niesie ze sobą karmienie naturalne. Największą jego zaletą jest pozytywny wpływ na rozwój dziecka, które dzięki mleku matki ma lepszy układ odpornościowy i rzadziej choruje z powodu infekcji bakteryjnych i wirusowych. Mama natomiast, jest bardziej odporna na choroby nowotworowe, rzadziej odczuwa zmęczenie, szybciej może wrócić do formy sprzed porodu oraz zrzucić nabyte w czasie ciąży dodatkowe kilogramy. Karmienie piersią zalecane jest nie tylko przez Światową Organizację Zdrowia, ale również przez UNICEF oraz Europejską i Amerykańską Akademię Pediatrii. Wizytę laktacyjną rozpoczyna wywiad, podczas którego pacjentka opowiada o swoich dolegliwościach, obawach i wątpliwościach. Doradca analizuje informacje przekazane przez matkę oraz ustala przyczyny problemu. Następnie mama prezentuje swoją technikę ssania, aby doradca mógł zweryfikować, jakie pacjentka popełnia błędy. Obserwuje również zachowanie dziecka oraz jego mechanizm ssania. Jeżeli jest taka konieczność i potrzeba, podczas wizyty w poradni, istnieje możliwość konsultacji z lekarzem specjalistą, np. pediatrą lub ginekologiem. W przypadku porad domowych, można skorzystać również z wizyty pielęgnacyjnej, która obejmuje kąpiel noworodka, jego przewijanie, ubieranie, przygotowanie do spaceru i wizyty w przychodni, noszenie, usypianie, uspokajanie, naukę masażu oraz pielęgnację pępka. Końcowym etapem konsultacji jest przekazanie (zazwyczaj w formie pisemnej) wskazówek dotyczących karmienia piersią.

CENNIK USŁUG
- wizyta w poradni – 50 zł,
- koszty wizyt domowych, pielęgnacyjnych i przygotowujących do porodu ustalane są indywidualnie,
- wypożyczenie laktatora – 5 zł/doba,

DANE TELEADRESOWE

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Malarkiewicz”
ul. Jagiellońska 78
10-229 Olsztyn

Kontakt telefoniczny:
Małgorzata Kiełczewska – 500 254 662
Agnieszka Terska – 502 288 883

Kontakt e-mail:
nzoz@szpital-olsztyn.pl

Godziny przyjęć:
Poradnia czynna jest codziennie – wizyty mogą się odbywać zarówno w poradni, jak również w domu pacjentki, za wcześniejszym uzgodnieniem telefonicznym.

Położenie na mapie Poradnia Laktacyjna przy NZOZ „Malarkiewicz” w Olsztynie

Opinie o usłudze Poradnia Laktacyjna przy NZOZ „Malarkiewicz” w Olsztynie

Nikt jeszcze nie napisał opinii.