Poradnia Laktacyjna przy Centrum Przyjaznym Matce i Dziecku we Wrocławiu

Opis usługi Poradnia Laktacyjna przy Centrum Przyjaznym Matce i Dziecku we Wrocławiu

W Centrum Przyjaznym Matce i Dziecku we Wrocławiu prowadzone są indywidualne konsultacje laktacyjne, których celem jest diagnozowanie przyczyn niepowodzeń i problemów w karmieniu piersią oraz ich rozwiązywanie. Konsultacje są udzielane w Poradni Laktacyjnej na miejscu lub podczas wizyt domowych. Wizyty domowe obejmują obszar Wrocławia oraz nieodległe okolice. W poradni pracują wykwalifikowane i doświadczone doradczynie laktacyjne – Bożena Waluśkiewicz oraz Iwona Maszkowska. Pani Bożena w Centrum Przyjaznym Matce i Dziecku jest pedagogiem rodzinnym, położną i konsultantem laktacyjnym. Pani Iwona jest doświadczoną pielęgniarką i konsultantem laktacyjnym. Obie panie posiadają certyfikat IBCLC, mianujący je Certyfikowanym Międzynarodowym Konsultantem Laktacyjnym. W centrum uznawana jest zasada, że decyzje co do sposobu postępowania zawsze podejmuje matka, a konsultantki dostarczają jej potrzebnych informacji i aktywnie wspierają w podjętych działaniach. W centrum istnieje możliwość wypożyczenia laktatora i wagi niemowlęcej.

Na konsultacje laktacyjne zgłaszają się mamy wraz z dziećmi, u których występują problemy związane z karmieniem. Kobiety w ciąży, które pragną rozwiać swoje wątpliwości i obawy dotyczące karmienia naturalnego mogą zgłaszać się do szkoły karmienia piersią prowadzonej przez konsultantki IBCLC. Na wizytę do Poradni Laktacyjnej kobiety powinny przyjść z dzieckiem – zalecane jest niekarmienie dziecka przynajmniej na 30 minut przed wizytą, by dziecko w czasie spotkania chciało ssać pierś. Na wizytę należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka, pieluszki tetrowe, pampersy, chusteczki nawilżane, wszelkie akcesoria, którymi posługuje się mama na co dzień podczas karmienia dziecka piersią, np. kapturki ochronne, laktator. Jeśli dziecko jest karmione odciągniętym pokarmem z butelki, należy wziąć dla dziecka przygotowany pokarm w butelce. Podczas konsultacji laktacyjnej może być obecny mąż czy inna bliska pacjentce osoba. W poradni mamy otrzymują dodatkowe materiały edukacyjne dotyczące karmienia piersią i pielęgnacji dziecka, tzw. przypominacze.

OFERTA DODATKOWA
Poza poradnictwem laktacyjnym Centrum Przyjazne Matce i Dziecku we Wrocławiu oferuje szereg innych usług dla rodziców oczekujących narodzin dziecka i świeżo upieczonych rodziców. W centrum prowadzona jest alternatywna szkoła rodzenia. Absolwenci szkoły rodzenia mają możliwość stałego kontaktu ze specjalistami, od ciąży poprzez poród aż po okres wchodzenia w nowe role rodzicielskie. Opłata jest uzależniona od ilości zajęć i toku ich realizowania. Warsztaty podstawowe w szkole rodzenia, to: przygotowanie do porodu, połóg, kurs karmienia piersią, kurs pielęgnacji i kąpania noworodka (w ramach wizyty domowej lub w centrum na fantomie noworodka). Warsztaty dodatkowe to m.in. kurs „Bliżej noworodka i niemowlaka” (spotkanie z lekarzem pediatrą), warsztat z diagnostą rozwoju psychoruchowego dziecka oraz kurs pierwszej pomocy u dzieci.

Absolwenci szkoły rodzenia mają możliwość odbycia telefonicznej konsultacji laktacyjnej lub zasięgnięcia porady u położnej. Jeśli mamom brakuje czasu na uczestniczenie w regularnych cyklach zajęć, można zapisać się na indywidualne przygotowanie do porodu. Dzięki położnym mamy uzyskują praktyczne wskazówki dotyczące zasad i zwyczajów panujących w danym szpitalu. Istnieje również możliwość obejrzenia sali porodowej oraz umówienia sobie położnej do porodu. W Centrum Przyjaznym Matce i Dziecku działa również szkoła karmienia piersią. W szkole mamy poznają zasady udanego karmienia piersią, dowiadują się, jak się do niego przygotować, jak uniknąć błędów, jakie sztuczne mieszanki stosować w sytuacjach kryzysowych. Szkoła karmienia piersią jest prowadzona przez konsultantki laktacyjne IBCLC, które pracują w LAKTA-MED we Wrocławiu. W Centrum Przyjaznym Matce i Dziecku prowadzone są również konsultacje ze specjalistami: konsultacje neonatologiczne (możliwość leczenia przedłużającej się żółtaczki noworodkowej w warunkach domowych), konsultacje psychologiczne (zajęcia terapeutyczne dla rodzin, dzieci i dorosłych), indywidualne konsultacje dotyczące niepłodności, konsultacje i badania położnicze USG 3D i 4D. We wrocławskim centrum odbywają się również instruktażowe spotkania, podczas których rodzice są uczeni, jak masować noworodka/niemowlaka, a także badania neurokinezjologiczne motoryki spontanicznej dziecka (diagnostyka rozwoju psychoruchowego dziecka).

ZAKRES PORADNICTWA LAKTACYJNEGO
- trudności techniczne w przystawianiu dziecka do piersi,
- pomoc w bolesnych i poranionych brodawkach,
- nadprodukcja pokarmu, nawał mleczny,
- żółtaczka karmienia piersią,
- pomoc w ustaleniu długości i częstotliwości karmień,
- zastój pokarmu, stany zapalne piersi,
- ropień piersi – leczenie ambulatoryjne,
- badanie USG piersi,
- wklęsłe lub płaskie brodawki,
- obawa o małą ilość lub brak pokarmu,
- pomoc w rozbudzaniu laktacji,
- pomoc w utrzymaniu laktacji u kobiet oddzielonych od dziecka,
- bezpieczne odciąganie i przechowywanie pokarmu kobiecego,
- korygowanie zaburzeń mechanizmu ssania u dzieci karmionych butelką ze smoczkiem, przez kapturek, otrzymujących smoczek-uspokajacz lub z przerośniętym wędzidełkiem podjęzykowym,
- nieprawidłowy przyrost masy ciała lub jego brak u dzieci karmionych piersią,
- ulewania, kolki i wymioty u dziecka karmionego piersią,
- dieta mamy karmiącej piersią,
- karmienie piersią w czasie choroby mamy, karmienie a przyjmowane leki,
- pomoc w naturalnym zakończeniu karmienia piersią i hamowanie laktacji,
- wprowadzanie do diety dziecka posiłków uzupełniających.

Pomoc w sytuacjach szczególnych, takich jak:
- karmienie piersią po cesarskim cięciu,
- karmienie piersią dziecka urodzonego przedwcześnie,
- karmienie piersią bliźniąt lub wieloraczków,
- karmienie piersią dzieci w różnym wieku,
- karmienie piersią w czasie ciąży,
- alergia u dzieci karmionych piersią,
- relaktacja – powrót do karmienia piersią po przerwie,
- indukcja laktacji u kobiet adoptujących dzieci.

PRZEBIEG KONSULTACJI LAKTACYJNEJ
Na spotkanie należy umówić się wcześniej telefonicznie. Porady laktacyjne nie są udzielane drogą mailową. Spotkanie trwa zwykle godzinę, czasem dłużej – w zależności od rodzaju problemu, z którym zgłasza się pacjentka. W razie sytuacji bardzo poważnych pomoc laktacyjna udzielana jest jak najszybciej, najczęściej jeszcze w tym samym dniu. Na początku konsultantka przeprowadza zazwyczaj wywiad, by dowiedzieć się, co stanowi problem. Za zgodą pacjentki badane są piersi i brodawki. Potem maluszek jest rozbierany, ważony, badany, oglądany – sprawdzany jest stan jego skóry, gojenie się pępka itp. Następnie mama jest proszona o nakarmienie dziecka – tak jak czyni to zazwyczaj. W razie problemów z przystawieniem dziecka do piersi pomaga konsultantka, odpowiada na wszelkie pytania, rozwiewa wątpliwości, udziela rad i wskazówek. Obserwacja karmienia i wywiad z pacjentką są podstawą do postawienia diagnozy i znalezienia sposobu rozwiązania istniejącego problemu. Sposób postępowania mający na celu zaradzenie problemowi jest ustalany wspólnie z pacjentką – zgodnie z jej potrzebami i oczekiwaniami. Jeśli istnieje taka potrzeba, można się umówić na wizytę kontrolną w poradni lub w domu.

CENNIK USŁUG
- konsultacja laktacyjna w poradni i w domu pacjentki – cena do indywidualnej wiedzy pacjentek,
- telefoniczne pogotowie laktacyjne tylko w nagłych przypadkach – bezpłatnie,
- domowa wizyta pielęgnacyjna po porodzie – cena do indywidualnej wiedzy pacjentek,
- wypożyczenie laktatora – pierwsza doba: 20 zł, kolejne dni: 6-7 zł, 
- wypożyczenie wagi niemowlęcej – pierwsza doba: 30 zł + 1 zł za każdy kolejny dzień,
- kurs szkoły rodzenia i indywidualne przygotowanie do porodu – cena uzależniona od ilości spotkań.

DANE TELEADRESOWE
Adres poradni:
ul. Kamienna 105/3, piętro I
50-547 Wrocław

Rejestracja telefoniczna:
506 748 923

Kontakt mailowy:
kontakt@przyjazne-centrum.pl

Godziny przyjęć:
- od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00-20:00,
- porady udzielane są tylko po wcześniejszym umówieniu terminu i godziny wizyty.

Położenie na mapie Poradnia Laktacyjna przy Centrum Przyjaznym Matce i Dziecku we Wrocławiu

Opinie o usłudze Poradnia Laktacyjna przy Centrum Przyjaznym Matce i Dziecku we Wrocławiu

5 gwiazdek
2 głosy
4 gwiazdki
0 głosów
3 gwiazdki
0 głosów
2 gwiazdki
0 głosów
1 gwiazdka
0 głosów

Średnia ocen:

5/5
Napisz swoją opinię
Pomóż innym podjąć właściwą decyzję
~Leona
5/5

poradnia godna polecenia. kiedy miałam zastój pokarmu przyjechałam tutaj i otoczono mnie bardzo troskliwą opieką. dowiedziałam sie również wielu innych ciekawych rzeczy, związanych nie tylko z laktacją,ale również z pielęgnacją noworodka.

Monial181
5/5

Z czystym sumieniem mogę polecić Panią Bożenę... Jako jedyna z 3 osób naprawdę nauczyła mnie jak karmić córeczkę. Mój przypadek... pogryzione ( raz nawet do krwi ) sutki powodowały, iż małą karmiłam z butelki, ściągając co 1,5- 2 h pokarm. Niestety często nie nadążałam, mała zaczynała już płakać, pokarm nie chciał lecieć, a ja robiłam się nerwowa, przygnębiona i jak w matni... zamiast cieszyć się macierzyństwem, tak długo oczekiwanym!
Po wizycie początki jeszcze były trudne, mała i ja musiałyśmy się nauczyć od początku prawidłowego przystawiania. Ale dzisiaj... mój Skarb smacznie śpi, z brzuszkiem pełnym mleczka, robi się grubiutka... śliczna i zdrowa, a ja pełna życia i miłości...i co najważniejsze spokoju. Mam czas na ugotowanie obiadku, posprzątanie, choć i tak cały czas poświęcam tylko mojej córeczce :)
Stanu jaki osiągnęłam życzę każdej mamie!
Warto sięgać po pomoc specjalistów - szczególnie takich jak p. Bożena.

Pozdrawiam gorąco!!!

Inne usługi z kategorii Poradnie laktacyjne