Poradnia Laktacyjna przy Centrum dla Mamy w Łodzi

Opis usługi Poradnia Laktacyjna przy Centrum dla Mamy w Łodzi

Poradnia Laktacyjna przy Centrum dla Mamy w Łodzi zapewnia możliwość indywidualnych konsultacji z doradcą laktacyjnym w poradni, w razie konieczności także podczas wizyt domowych i drogą telefoniczną. Porady laktacyjne nie są udzielane drogą mailową. Poradnia Laktacyjna działa od 2003 roku. Konsultacji i pomocy w problemach z karmieniem dziecka udziela Magda Słomkowska – doradczyni laktacyjna, biomasażystka, a od 2009 roku również doula. Prywatnie mama dwóch nastoletnich synów, z których jeden urodził się w domu. W zakresie pomocy niesionej młodym mamom znajdują się przede wszystkim zagadnienia nadmiaru lub niedoboru pokarmu, bolesnych brodawek, podtrzymania laktacji i zakończenia karmienia. Karmienie dziecka piersią lub pokarmem odciąganym jest optymalnym sposobem żywienia noworodka i niemowlęcia. Początki laktacji bywają trudne, dlatego warto skorzystać z pomocy fachowca w Poradni Laktacyjnej.

Zwykle problemy w laktacji to sytuacje, w których korzystne jest spotkanie osobiste z doradczynią laktacyjną. Porady, które dotyczą bolesnych, uszkodzonych brodawek oraz zbyt małych przyrostów dziecka na wadze wymagają spotkania. Trzeba wcześniej telefonicznie umówić termin wizyty. Konsultacja laktacyjna trwa z reguły godzinę, do dwóch godzin – w zależności od rodzaju problemu, z którym zgłasza się mama karmiąca. Porady laktacyjne odbywają się przy ul. Piotrkowskiej 247 i przy ul. Filareckiej 5. Poza konsultacjami laktacyjnymi jest możliwość wypożyczenia wagi niemowlęcej, a także laktatorów – ręcznego Avent i elektrycznego Medela. Wypożyczać można przez dowolnie długi czas, nie trzeba tego deklarować od razu. Na konsultację dotyczącą karmienia piersią mogą się zapisywać zarówno kobiety po porodzie, jak i przyszłe mamy, kobiety w ciąży, które pragną rozwiać swoje wątpliwości dotyczące karmienia naturalnego dziecka. Na wizytę do poradni kobieta powinna przyjść z dzieckiem. Należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka, chusteczki nawilżane, pieluszki, a gdy karmisz odciągniętym pokarmem – mleko w butelce. Można również zabrać ze sobą wszelkie akcesoria, którymi posługuje się mama podczas karmienia dziecka, a więc np. kapturki ochronne, laktator. Podczas konsultacji może być obecna osoba bliska pacjentce, np. mąż. W poradni kobiety otrzymują dodatkowe materiały edukacyjne dotyczące karmienia dziecka piersią i jego pielęgnacji.

OFERTA DODATKOWA
Oprócz poradnictwa w zakresie laktacji w Centrum dla Mamy w Łodzi prowadzone są jeszcze inne usługi dla przyszłych i świeżo upieczonych mam. W ośrodku funkcjonuje m.in. doulowa grupa wsparcia dla młodych mam. Macierzyństwo nie zawsze jest samą radością. Łatwo o tym się przekonać, gdy dokucza niewyspanie, zdenerwowanie, niemoc w poradzeniu sobie z płaczącym maleństwem, problemy w laktacji czy po prostu znużenie powtarzanymi wciąż od nowa tymi samymi nudnymi czynnościami pielęgnacyjnymi. Mamy do tej pory aktywne zawodowo podczas zajmowania się dzieckiem mogą mieć wrażenie zasiedzenia, zmęczenia i rutyny. Doulowa grupa wsparcia dla młodych mam pozwala oswoić się z problemami macierzyństwa – tutaj można się wyżalić, poplotkować, powspominać. Spotkania są nieodpłatne, odbywają się co trzy tygodnie, w piątki o godzinie 10:00 do 12:00. Prowadzi je Magda Słomkowska.

Pani Magda prowadzi również zajęcia dla kobiet w dowolnym miesiącu ciąży – jest to tzw. grupa wsparcia dla ciężarnych u progu macierzyństwa. Ciąża to niezwykły czas w życiu kobiety. Na grupie wsparcia można podzielić się z innymi przyszłymi mamami swoimi doświadczeniami i uczuciami związanymi z okresem oczekiwania na narodziny dziecka. Istnieje również możliwość uczestniczenia w warsztatach rozwoju osobistego i terapii indywidualnej prowadzonych przez Ewę Dobek – specjalistkę terapii Gestalt. Pedagog Dominika Śliwińska prowadzi z kolei warsztaty przeznaczone dla kobiet w ciąży „Kobiecość, dziecko, związek – chaos czy harmonia?” Warsztaty obejmują cztery spotkania po półtorej godziny, na trzecie i czwarte są zaproszeni również partnerzy (za darmo). Warsztaty przynoszą konkretne korzyści w postaci podwyższenia samooceny, innego spojrzenia na kwestię kobiecości, poznania męskiego punktu widzenia w kwestii rodzicielstwa oraz ulepszenia komunikacji w związku.

W Centrum dla Mamy w Łodzi działa również Szkoła Rodzenia, w której kobiety w ciąży mogą przygotować się do porodu. Dla kursantek Szkoły Rodzenia przysługuje niższa cena w przypadku chęci skorzystania z usług douli (spotkanie przed- i poporodowe oraz towarzyszenie douli podczas porodu). Szkoła Rodzenia przy Centrum dla Mamy ma w swojej ofercie różne rodzaje kursów: kurs dłuższy, kurs przyspieszony, kurs minimum oraz kurs indywidualny. Kobiety chcące rodzić w domu mogą zgłosić się do Centrum dla Mamy w Łodzi, by poznać położną lub ginekologa-położnika, którzy pomogą w odbyciu porodu domowego. Można również wypożyczyć piłkę porodową lub worek sako. W czasie ciąży i po urodzeniu dziecka można skorzystać z masażu relaksującego oliwką. Masaż wykonuje Magda Słomkowska – gabinet przy ul. Filareckiej 5. Po porodzie można się natomiast zgłosić na naukę chustonoszenia dziecka. Noszenie w chuście daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, pozwala lepiej odnaleźć się w obcym jeszcze świecie, pozwala słyszeć znajome bicie serca mamy, czuć jej ciepło. Zajęcia chustonoszenia prowadzą doradcy renomowanej szkoły ClauWi: Agata Miazek, Renata Ostrowska-Kujawska i Dominika Kowalewska.

Jeśli młodzi rodzice nie radzą sobie z opieką i pielęgnacją dziecka po porodzie, można umówić się z Magdą Słomkowską na pielęgnacyjną wizytę w domu lub w gabinecie przy ul. Filareckiej 5. Wizyta obejmuje naukę przewijania, ubierania, kąpieli dziecka, prowadzona jest rozmowa dotycząca opieki nad niemowlęciem, problemów ze snem, sposobów uspokajania itp. Spotkanie trwa tak długo, jak jest to potrzebne, zwykle dwie godziny, do trzech godzin. Pani Magda w Centrum dla Mamy prowadzi również kurs „Jak żywić dziecko?” (dwa spotkania), na którym można uzyskać informacje dotyczące żywienia dziecka innymi pokarmami poza mlekiem mamy. Płatność gotówką przed rozpoczęciem pierwszego spotkania, w razie niemożności pojawienia się na drugim spotkaniu wpłacone pieniądze nie przepadają, ponieważ można uczestniczyć w kolejnym cyklu zajęć. Inne kursy dla rodziców to kurs pierwszej pomocy małemu dziecku prowadzony przez ratownika medycznego, Małgorzatę Wywrocką, kurs dotyczący najczęstszych chorób wieku dziecięcego prowadzony przez dr n. med. Annę Szczepaniak-Kubat oraz kurs „Rozwój dziecka” i nauka masażu Shantala dla niemowląt i dzieci prowadzone przez pedagoga, Ewelinę Czech. Pozytywną strona nauki masażu Shantala jest to, że już podczas pierwszej lekcji mama masuje swoje maleństwo. Pedagog pokazuje sposób masowania na lalce.

ZAKRES PORADNICTWA LAKTACYJNEGO
- pomoc w nadprodukcji pokarmu – bolesne, twarde piersi (nawał mleczny),
- pomoc w niedoborze pokarmu – dziecko jest przy piersi niespokojne, domaga się częstych karmień,
- przestawienie dziecka z karmienia butelką do karmienia piersią,
- doradztwo w zakresie przystawiania dziecka do piersi – dobór techniki karmienia piersią,
- ocena odruchu ssania u dziecka i korygowanie zaburzeń ssania i połykania,
- pomoc w bolesnych i poranionych brodawkach,
- pomoc w sytuacji płaskich lub wklęsłych brodawek,
- pomoc w zastoju pokarmu, stanach zapalnych piersi,
- doradztwo, jak radzić sobie z dziećmi: niejadkami, nerwusami, żarłokami, śpiochami,
- rozszerzanie diety dziecka karmionego piersią lub odciągniętym mlekiem i mieszanką,
- karmienie dziecka piersią a choroba mamy,
- podtrzymywanie laktacji w czasowym odizolowaniu matki od dziecka,
- bezpieczne odciąganie i przechowywanie pokarmu kobiecego,
- pomoc w sytuacji, gdy dziecko słabo przybiera na wadze,
- właściwa dieta mamy karmiącej piersią,
- wsparcie i pomoc w podjęciu decyzji dotyczącej zakończenia karmienia piersią.

Pomoc w sytuacjach szczególnych, takich jak:
- karmienie piersią wcześniaka,
- karmienie piersią po cesarskim cięciu,
- karmienie piersią bliźniaków lub wieloraczków,
- karmienie piersią dzieci w różnym wieku,
- chęć powrotu do karmienia piersią po przerwie.

PRZEBIEG KONSULTACJI LAKTACYJNEJ
Spotkanie ustalane jest wcześniej telefonicznie. Na początku zwykle rozpoczyna się rozmową, podczas której pacjentka mówi o swoich problemach czy wątpliwościach związanych z laktacją. Potem dziecko jest rozbierane, badane, mierzone, ważone, w celu oceny, czy prawidłowo przybiera na wadze, czy dobrze goi się pępek, czy nie ma żadnych niepokojących zmian skórnych na ciele. Następnie mama proszona jest o nakarmienie dziecka, tak jak czyni to zazwyczaj. Ważne jest, by bezpośrednio przed wizytą nie karmić dziecka, bo w czasie spotkania może nie chcieć ssać piersi. Obserwacja karmienia jest istotna do ustalenia przyczyny problemu i znalezienia sposobu jego rozwiązania. Pomoc jest dostosowywana indywidualnie do potrzeb pacjentki. Czasami wystarczy tylko dostarczenie wiedzy na temat przystawienia dziecka do piersi, bo obawy wynikają z niedoinformowania czy ze stresu. Zadaniem konsultanta jest rozwianie wszelkich wątpliwości i doradzenie w przypadku kłopotów z karmieniem. Podczas wizyty oglądane są również piersi i brodawki mamy. W przypadkach trudnych postępowanie w zaradzeniu problemowi jest ustalane z pacjentką – w zgodzie z jej potrzebami i oczekiwaniami. W razie konieczności można się umówić na następną wizytę laktacyjną.

CENNIK USŁUG
- wizyta laktacyjna w poradni – 100 zł, dla absolwentek Szkoły Rodzenia Centrum dla Mamy i Konstantynowskiej Szkoły Rodzenia – 50 zł,
- wizyta laktacyjna w domu pacjentki – 100 zł (przy zapewnieniu doradcy transportu przynajmniej w jedną stronę),
- telefoniczna konsultacja laktacyjna wyłącznie w nagłych przypadkach w godz. 16:00-21:30 – bezpłatnie,
- pielęgnacyjna wizyta domowa lub w poradni (nauka pielęgnacji niemowlęcia) – 100 zł niezależnie od czasu spotkania,
- wypożyczenie laktatora ręcznego – 3 zł za dobę, zaliczka 30 zł,
- wypożyczenie laktatora elektrycznego – 5 zł za dobę, zaliczka 50 zł,
- wypożyczenie wagi niemowlęcej – 4 zł za dobę, zaliczka 40 zł,
- kurs dla rodziców „Jak żywić dziecko?” – 60 zł za dwa spotkania trwające około dwóch godzin,
- kurs udzielania pierwszej pomocy małemu dziecku – 60 zł za dwa dwugodzinne spotkania,
- kurs na temat chorób wieku dziecięcego – 60 zł od osoby (płatność gotówką bezpośrednio przed kursem),
- kurs dla rodziców „Rozwój dziecka” – 60 zł za dwa około dwugodzinne spotkania,
- masaż dla kobiet w ciąży – 90 zł za 1,5 h masażu, 60 zł za 1 h masażu, 30 zł za 0,5 h masażu,
- masaż dla kobiet po porodzie – 90 zł za 1,5 h masażu, 60 zł za 1 h masażu, 30 zł za 0,5 h masażu,
- nauka masażu Shantala (masaż niemowląt i dzieci) – 100 zł za jedno- lub dwugodzinne spotkanie, w zależności od potrzeb,
- doulowa grupa wsparcia dla młodych mam – bezpłatnie,
- warsztaty „Kobiecość, dziecko, związek” (cztery spotkania) – 150 zł od osoby za kurs, 40 zł od osoby za jedno spotkanie,
- Szkoła Rodzenia (kurs dłuższy i kurs przyspieszony) – 320 zł, zaliczka 120 zł,
- Szkoła Rodzenia (kurs minimum) – 240 zł, zaliczka 40 zł,
- indywidualny kurs przygotowujący do porodu (w domu lub w gabinecie) – 100 zł za dwugodzinne spotkanie,
- standardowa opieka douli – 300 zł dla absolwentek Szkoły Rodzenia Centrum dla Mamy, 500 zł dla pozostałych osób,
- spotkanie z doulą przed porodem/po porodzie – 50 zł dla absolwentek Szkoły Rodzenia Centrum dla Mamy, 100 zł dla pozostałych osób,
- poród z doulą – 200 zł dla absolwentek Szkoły Rodzenia Centrum dla Mamy, 300 zł dla pozostałych osób.

DANE TELEADRESOWE
Adresy poradni:
Centrum dla Mamy
ul. Piotrkowska 247
90-456 Łódź

Gabinet Zdrowie
ul. Filarecka 5
94-216 Łódź

Kontakt telefoniczny:
(42) 636 34 32
694 674 939

Kontakt mailowy:
centrumdlamamy@op.pl
slomkowska@op.pl

Godziny przyjęć:
- wymagane jest wcześniejsze telefoniczne umówienie terminu, w trudnych przypadkach pomoc udzielana jest jak najszybciej, bez odwlekania wizyty,
- zgłoszenie telefoniczne w dni powszednie i soboty w godzinach 9:00-21:00, w niedziele i inne święta w godzinach 16:00-21:00,
- wizyty w niedziele i dni świąteczne możliwe tylko w wyjątkowo trudnych przypadkach, które nie mogą czekać na najbliższy dzień powszedni,
- Boże Narodzenie i Wielkanoc – poradnia nieczynna.

Położenie na mapie Poradnia Laktacyjna przy Centrum dla Mamy w Łodzi

Opinie o usłudze Poradnia Laktacyjna przy Centrum dla Mamy w Łodzi

5 gwiazdek
1 głos
4 gwiazdki
0 głosów
3 gwiazdki
0 głosów
2 gwiazdki
0 głosów
1 gwiazdka
0 głosów

Średnia ocen:

5/5
Napisz swoją opinię
Pomóż innym podjąć właściwą decyzję
niunia3009
5/5

Przed porodem uczęszczaliśmy z mężem na kurs do Magdy i muszę przyznać, że jest to jedna z lepszych (jeżeli nie najlepsza) szkół rodzenia w Łodzi. Wiedza tam zdobyta a także wsparcie po urodzenia dziecka pozwoliło nam na uporanie się w trudnych szczególnie na początku sytuacjach. Fachowe i rzeczowe rady, solidna wiedza i doradztwo laktacyjne na najwyższym poziomie. Już po samym porodzie korzystaliśmy również z indywidualnych konsultacji co uchroniło maluszka przed dokarmianiem w szpitalu. Możliwość wizyt domowych jak również w samym jeszcze szpitalu pozwala na szybką i doraźną pomoc zarówno w kwestiach laktacyjnych jak i sprawowania opieki nad delikatnym niemowlaczkiem. Jako uczestnicy tejże szkoły rodzenia mieliśmy również możliwość kontaktu i porady telefonicznej niemalże przez 24h. Polecam wszystkim przyszłym rodzicom.

Inne usługi z kategorii Poradnie laktacyjne