Poradnia Laktacyjna Mleczna Droga w Łodzi – mgr Irena Rychta

Opis usługi Poradnia Laktacyjna Mleczna Droga w Łodzi – mgr Irena Rychta

Poradnia Laktacyjna Mleczna Droga w Łodzi jest prowadzona przez położną pracującą na Bloku Porodowym Szpitala Medeor Plus, mgr położnictwa Irenę Rychta. Jest to działalność prywatna (porady laktacyjne nie są refundowane z NFZ), realizowana na terenie szpitala lub w miejscu wezwania. Po kontakcie telefonicznym ze szpitalem czy po bezpośredniej wizycie w szpitalu zainteresowane pomocą laktacyjną pacjentki są odsyłane do Pani Ireny Rychta. Pacjentki są umawiane indywidualnie na wizytę w domu – poprzez kontakt osobisty lub telefoniczny z Panią Ireną. Istnieje możliwość konsultacji telefonicznej – w poważnych i nagłych przypadkach. Porady drogą e-mail nie są realizowane. Panie korzystające z usług Mlecznej Drogi mają zagwarantowane profesjonalne doradztwo, ponieważ Pani Irena Rychta jest Certyfikowanym Międzynarodowym Konsultantem Laktacyjnym IBCLC (International Board Certified Lactation Consultant). Zgodnie z wykazem Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią na terenie Łodzi tylko trzy panie mają ważny certyfikat IBCLC. Certyfikat ten jest uznawany na całym świecie i jest gwarancją najwyższego stopnia kompetencji w zakresie doradztwa laktacyjnego. Pani Irena Rychta pełni funkcję trenera Centrum Nauki o Laktacji, jest również członkiem kapituły Orderu Dwóch Serc Programu Edukacji Poporodowej Pomorskiej Akademii Medycznej. Prowadzi szkolenia dla personelu medycznego z zakresu laktacji, pisze poradniki i artykuły na ten temat.

Mgr Irena Rychta udziela nie tylko fachowej pomocy laktacyjnej, ale również prowadzi indywidualne zajęcia przygotowujące do porodu. W poważnych problemach związanych z karmieniem piersią, wymagających szybkiej interwencji, pomoc udzielana jest bez odraczania terminu wizyty na później. Przy konsultacji może być obecna osoba bliska, np. mąż. Z doradztwa laktacyjnego korzystają przeważnie mamy po porodzie mające problemy z karmieniem naturalnym dziecka, potrzebujące pomocy i wsparcia psychologicznego, ale do Mlecznej Drogi w Łodzi mogą się również zgłaszać przyszłe mamy, kobiety w ciąży, które chcą jeszcze przed porodem rozwiać ewentualne wątpliwości dotyczące karmienia piersią. Na wizytę należy mieć przygotowane pieluszki dla dziecka, chusteczki nawilżane (po karmieniu dzieci często oddają stolec), a gdy dziecko jest karmione butelką – pokarm w butelce. Należy też mieć pod ręką akcesoria, z których korzysta pacjentka podczas karmienia piersią, np. kapturki ochronne, a także książeczkę zdrowia dziecka. Podczas wizyty w domu pacjentki dostają dużą porcję potrzebnej wiedzy na temat karmienia piersią i pielęgnacji dziecka po porodzie. Do każdego problemu Pani Irena podchodzi indywidualnie, jest to w zasadzie nie tylko sama porada laktacyjna, ale podejście holistyczne – porada laktacyjno-położnicza.

ZAKRES PORADNICTWA LAKTACYJNEGO 
- pomoc w trudnościach w przystawianiu dziecka do piersi, 
- bolesność brodawek – pielęgnowanie i leczenie poranionych brodawek, 
- niedobór i nadprodukcja pokarmu – jak sobie radzić w nawałach mlecznych i w sytuacji zbyt małej ilości mleka, 
- żółtaczka związana z karmieniem piersią – wykonywanie przezskórnego badania poziomu bilirubiny u noworodka, 
- pomoc w ustaleniu długości i częstotliwości karmień – czy dziecko się najada, 
- korygowanie zaburzeń ssania u dzieci karmionych butelką ze smoczkiem, przez kapturek, otrzymujących smoczek-uspokajacz lub z przerośniętym wędzidełkiem podjęzykowym, 
- ocena czynników warunkujących prawidłowe karmienie dziecka piersią, np. kształtu brodawek, 
- ocena przyrostu masy ciała u dziecka karmionego piersią, 
- zastój pokarmu i stany zapalne piersi, 
- ropień piersi – możliwość konsultacji i leczenia u specjalistów, 
- pomoc w utrzymaniu laktacji u kobiet oddzielonych od dziecka, również po powrocie mamy do pracy, 
- odciąganie i bezpieczne przechowywanie pokarmu kobiecego, 
- pomoc w naturalnym zakończeniu karmienia dziecka piersią, 
- leki a karmienie piersią, karmienie naturalne podczas choroby matki, 
- właściwa dieta matki karmiącej piersią.

PRZEBIEG KONSULTACJI LAKTACYJNEJ 
Konsultacja trwa około godziny, czasem dłużej – w zależności od rodzaju problemu, z którym zgłasza się pacjentka. Spotkanie zazwyczaj zaczyna się od:
- zebrania szczegółowego wywiadu dotyczącego ciąży, porodu, połogu oraz noworodka,
- analizy dokumentacji medycznej,
- badania dziecka, badania piersi,
- oceny aktu karmienia, co prowadzi do postawienia diagnozy.
W konsekwencji przebieg spotkania z pacjentką prowadzi do zaproponowania rozwiązania. Ustalenia dokonane wspólnie z mamą i zalecenia konsultanta pozostawiane są w formie pisemnej. Najczęściej proponowana jest wizyta kontrolna za 1–2 tygodnie.

CENNIK USŁUG
- pierwsza domowa wizyta laktacyjna – 100 zł + koszt dojazdu na miejsce wizyty,
- kolejne wizyty domowe – koszt ustalany indywidualnie z pacjentką,
- konsultacja telefoniczna tylko w nagłych i trudnych przypadkach – bezpłatnie.

DANE TELEADRESOWE
Adres poradni specjalistycznych szpitala:
ul. Ciesielska 8
91-308 Łódź

MLECZNA DROGA
ul. Paradna 46
93-345 Łódź-Górna

Rejestracja telefoniczna:
(42) 611 53 70, (42) 611 53 75 – tel. stacjonarny
693 270 230 – tel. komórkowy

Kontakt mailowy: 
irenarychta@wp.pl
poloznictwo@medeor.pl

Godziny przyjęć: 
- wizyty od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00 po uprzednim umówieniu się telefonicznie, 
- wizyty laktacyjne w soboty i niedziele możliwe w sytuacjach wyjątkowych po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie.

Położenie na mapie Poradnia Laktacyjna Mleczna Droga w Łodzi – mgr Irena Rychta

Opinie o usłudze Poradnia Laktacyjna Mleczna Droga w Łodzi – mgr Irena Rychta

5 gwiazdek
2 głosy
4 gwiazdki
0 głosów
3 gwiazdki
1 głos
2 gwiazdki
0 głosów
1 gwiazdka
2 głosy

Średnia ocen:

3/5
Napisz swoją opinię
Pomóż innym podjąć właściwą decyzję
JaneM
1/5

Fatalny doradca laktacyjny. Unika osób mających poważny problem z karmieniem dziecka osłabionego z powodu choroby. Zamiast tego wolała robić zdjęcia kobietom, które żadnego problemu z karmieniem nie miały od początku. Jedyna jej porada: przytulać do gołej piersi. Nie polecam. Na szczęście znalazła się inna osoba, która potrafiła wzbudzić u mnie laktację i walczyła z nami dzielnie. Pani Rychta potrafi co najwyżej wzbudzić depresję poporodową.

~Monia S
1/5

Urodziłam synka w Medeorze w styczniu 2015 r. I pomimo wielu próśb o przyjscie pani Ireny aby pomogła mi przy odstawieniu dziecka do piersi, potrafiła tylko przyjść 3 razy na 1 minutę bo tak się spieszyła, skrytykować wklęsłe brodawki i kazała zakupić nakładki. Z nakładkami było już lepiej, pani Irena miała pomóc w dostawieniu następnego dnia ale przyszła po 3, i kolejny raz skrytykowała tylko, że źle odstawiam dziecko, a to zła pozycja, a to dziecku jest niewygodnie. Natomiast nigdy nie pokazała mi prawidłowej pozycji do karmienia, jak dostawić dziecko, jak sprawdzać czy ssie efektywnie.
Jak dla mnie tylko umie krytykować a nie pomóc, do tego po wyjściu z sali wszystko komentuje do innych położnych, co jest kompletnym brakiem klasy i profesjonalizmu. Moim zdaniem nie ma do tego powołania i nie powinna być doradcą, pomimo przyznanych certyfikatów.

~Tomi23
5/5

A do nas przychodziła, sama z siebie, odpisywała smsy i wszystko było ok

~matka karmiąca
3/5

poradnia laktacyjna a w tle zdjęcia z Panią reklama mleka sztucznego Enfamil

~MaGatka
5/5

Anioł laktacyjny, poradziła sobie z moimi niezwykle trudnymi brodawkami, niestandardowe skuteczne podejście

Inne usługi z kategorii Poradnie laktacyjne