Poradnia Laktacyjna przy Szkole Łagodnego Rodzenia w Bydgoszczy

Opis usługi Poradnia Laktacyjna przy Szkole Łagodnego Rodzenia w Bydgoszczy

Poradnia laktacyjna działająca przy Szkole Łagodnego Rodzenia w Bydgoszczy istnieje od 2008 roku i prowadzi przede wszystkim wizyty domowe. Daje to młodym mamom duży komfort, ponieważ po urodzeniu dziecka nie muszą wychodzić z domu, aby odbyć konsultację laktacyjną. Poradnictwem zajmują się doświadczone położne rodzinne oraz doradcy laktacyjni, którzy w kompleksowy sposób dbają o zdrowie i dobre samopoczucie mam i ich dzieci oraz stwarzają miłą i intymną atmosferę do przeprowadzenia szczerej rozmowy. Poradnia dostosowana jest również do badania niemowląt oraz matek – wyposażona jest w przewijak, wagę oraz specjalny fotel do karmienia. W razie potrzeby, gwarantowane jest wsparcie dietetyka i fizjoterapeuty, który udziela informacji jak należy odżywiać się w czasie laktacji, w przypadku wystąpienia alergii oraz jak stopniowo wrócić do formy po ciąży. Poradnia oferuje również spotkania grupowe dla kobiet po porodzie. Zajęcia mają charakter spotkań dyskusyjno-warsztatowych, których celem jest pomoc młodym mamom w oswojeniu się z nową życiową rolą. Uczestniczki mają okazję poznać inne kobiety, borykające się z podobnymi problemami, wspierać się nawzajem i wymieniać poglądami. Na spotkaniach poruszana jest tematyka związana nie tylko z pielęgnacją noworodka i karmieniem piersią, ale również udzielane są instrukcje z zakresu pierwszej pomocy oraz poradnictwo psychologiczne. Pacjentki dowiadują się jak należy zadbać o spokojny sen dziecka, jakich zabawek potrzebują ich pociechy, czym należy je karmić, jak dobrać biustonosz na okres laktacji oraz jakie są zasady żywienia, aby dziecko było zdrowe i prawidłowo się rozwijało. Bardzo istotne są również kwestie pielęgnacyjne: kąpiel, przewijanie, masaże, noszenie (np. w chustach), trzymanie oraz dobór odpowiednich pieluszek (tetrowe, jednorazowe). Standardowo wizyta trwa około godzinę.

W Szkole Łagodnego Rodzenia dostępne jest również wsparcie psychologiczno-terapeutyczne oraz seksuologiczne, przydatne także kobietom karmiącym. Konsultacje udzielane są przez psychologa, psychoterapeutę, seksuologa, psychiatrę oraz pedagoga. W ramach wsparcia psychologicznego prowadzone są takie formy pomocy jak: terapia EMDR, która może znacząco łagodzić objawy stresu po trudnym porodzie, ale także utracie dziecka – w poporodowym zespole stresu pourazowego; obserwacja Zachowania Noworodków Skalą Brazeltona – badanie wspiera rodziców we wczesnym okresie rodzicielstwa (badanie noworodków możliwe od urodzenia do 8 tygodnia życia); psychoterapia w przypadku depresji okołoporodowej lub innych trudności emocjonalnych – wizyty domowe. Problemy natury psychologicznej najczęściej są związane z poczuciem winy i bezradności, pogłębiającymi się stanami depresyjnymi, zaburzeniami czynnościowymi u dziecka (wymioty, zaburzenia snu, niejedzenie), początkami autyzmu lub innych stanów chorobowych, chorobą psychiczną rodziców lub trudnościami w wytworzeniu relacji opiekun – dziecko.

JEDNOSTKI WSPÓŁPRACUJĄCE
Poradnia laktacyjna  ściśle współpracuje z wypożyczalnią laktatorów oraz akcesoriów, takich jak: odciągacze ręczne i bateryjno-sieciowe, kremy przyspieszające gojenie popękanych brodawek, torebki na pokarm, zestawy do karmienia (łyżeczki, pipety), jednorazowe i wielorazowe wkładki laktacyjne, torby chłodzące na pokarm.

Kolejną jednostką współpracującą jest Stowarzyszenie Doula w Polsce. Powstało ono w 2011 roku, a celem jego działalności jest zrzeszanie i kształcenie wysoko wykwalifikowanych douli oraz wspieranie kobiet i ich rodzin w czasie ciąży, porodu oraz połogu. Często się zdarza, że kobiety podczas rodzenia czują się niepewnie, boją się bólu i potrzebują kogoś, kto pomoże im przetrwać te trudne chwile. Rolą douli jest towarzyszenie rodzącej, gdy wydaje na świat swojego potomka. Stowarzyszenie chce promować dobre praktyki i zwyczaje okołoporodowe oraz świadome i zaangażowane rodzicielstwo. Ma to istotny wpływ również poprzez wzgląd na matki karmiące, którym pomoc douli może okazać się przydatna. Pomaga ona karmić dziecko i opiekować się nim, daje wsparcie emocjonalne we wchodzeniu w okres macierzyństwa, a także może mieć pozytywny wpływ na relacje między matką a ojcem dziecka. Przy Szkole Łagodnego Rodzenia istniej Zespół DOUL.

Kobiety karmiące mogą również potrzebować wsparcia dietetyka. W czasie laktacji nie bez znaczenia jest sposób odżywiania się matki. Aby dieta przebiegała prawidłowo, warto skonsultować się ze specjalistą w tym zakresie. Poradnia laktacyjna przy Szkole łagodnego Rodzenia współpracuje z gabinetem dietetycznym Fresh Life, który służy fachową pomocą nie tylko w dziedzinie zasad prawidłowego żywienia, ale prowadzi również Warsztaty Sprawnego Rodzicielstwa i Chustonoszenia. Program pierwszego z nich obejmuje: ubieranie i rozbieranie dziecka, zmianę pieluch, masaż i kąpiel niemowlęcia, terapię antykolkową, dietę mamy karmiącej, sposoby noszenia i trzymania dzieci, porady jak dobrać wyposażenie malucha i wózek, podstawowe ułożenia dzieci podczas karmienia piersią oraz informacje jak wprowadzać pierwsze pokarmy w diecie niemowlaka. Warsztaty Chustonoszenia związane są ze sposobami noszenia dzieci oraz ich prawidłowym rozwojem. Na zajęciach panie mogą się dowiedzieć jakie są rodzaje chust, jakie są sposoby ich wiązania oraz na czym polega bezpieczeństwo noszenia dzieci w chustach.

ZAKRES PORADNICTWA LAKTACYJNEGO
- profilaktyka i leczenie uszkodzeń brodawek,
- prawidłowe rozpoczęcie karmienie,
- płaskie i wklęsłe brodawki,
- grupa wsparcia dla matek karmiących,
- pomoc w utrzymaniu laktacji i w kryzysach laktacyjnych,
- wsparcie psychologiczne,
- ocena efektywności karmienia,
- zastój, niedobór i nadmiar pokarmu,
- stany zapalne piersi,
- odżywianie się matek podczas karmienia piersią,
- karmienie piersią po powrocie do pracy,
- karmienie a problemy zdrowotne,
- wprowadzenie odżywiania uzupełniającego,
- karmienie a płodność.

PRZEBIEG KONSULTACJI LAKTACYJNEJ
W poradnictwie laktacyjnym jedną z najważniejszych rzeczy jest prawidłowe rozpoznanie problemu. Dlatego, każda wizyta powinna się rozpocząć rozmową z pacjentką na temat nurtujących ją problemów i wątpliwości. Karmienie piersią dla wielu pań jest dużym wyzwaniem i wiąże się z różnego rodzaju lękami. Zadaniem doradcy laktacyjnego jest pomoc w wyzbyciu się tych obaw i przekonanie, że naturalne żywienie niemowląt to optymalna droga do prawidłowego i zdrowego rozwoju dziecka. Po wywiadzie wstępnym, kobieta opowiada o tym, co sama wie na temat laktacji. Są to ważne informacje, ponieważ wokół tego tematu krąży wiele mitów, które często wprowadzają młode mamy w błąd. Kolejnym etapem jest obserwacja techniki karmienia piersią – doradca weryfikuje, co jest wykonywana prawidłowo, a co wymaga poprawek. Mając na względzie indywidualne potrzeby matek, konsultant proponuje wprowadzenie zmian oraz wydaje zalecenia dla pacjentki.

CENNIK USŁUG

- pierwsza porada laktacyjna ambulatoryjna – 100 zł,
- pierwsza porada laktacyjna z dojazdem do domu – 150 zł,
- każda kolejna porada laktacyjna ambulatoryjna – 80 zł,
- każda kolejna porada laktacyjna z dojazdem do domu – 130 zł,
- pierwsza porada laktacyjna pielęgnacyjna z dojazdem do domu – 160 zł,
- indywidualne przygotowanie do porodu w głębokiej relaksacji – 90 zł (raz w tygodniu), 70 zł (dwa razy w tygodniu),
- kurs w szkole rodzenia – 440 zł,
- grupa wsparcia dla matek karmiących – 30 zł (jedno spotkanie),
- wsparcie psychologiczno-terapeutyczne po porodzie – 80 zł (jedna wizyta domowa),
- psychoterapia w ciąży – 80 zł,
- koszty dojazdu z okolic Bydgoszczy – 20 zł (do 10 km), 30 zł (od 10 do 20 km), 40 zł (od 20 do 30 km).

DANE TELEADRESOWE

Poradnia Laktacyjna przy Szkole Łagodnego Rodzenia
Plac Weyssenhoffa 2/6
85-072 Bydgoszcz

Rejestracja telefoniczna:
502 51 77 52
52 520 30 48

Adres e-mail:
kontakt@lagodnerodzenie.pl

Godziny przyjęć:
- porady realizowane są w godz. 9:00-15:00,
- zgłoszenia wizyt odbywają się w godz. 9:00-20:00.

Położenie na mapie Poradnia Laktacyjna przy Szkole Łagodnego Rodzenia w Bydgoszczy

Opinie o usłudze Poradnia Laktacyjna przy Szkole Łagodnego Rodzenia w Bydgoszczy

Nikt jeszcze nie napisał opinii.

Inne usługi z kategorii Poradnie laktacyjne

Poradnia Laktacyjna Sylwii Landowskiej

Poradnia Laktacyjna Sylwii Landowskiej

Poradnia Laktacyjna Sylwii Landowskiej w Bydgoszczy działa od 2002 roku. Pani Sylwia prowadzi swoją działalność na terenie...

Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie

0/5 0 Opinii
Kontakt