Poradnia Laktacyjna przy Przychodni NZOZ Twoja Położna w Toruniu

Opis usługi Poradnia Laktacyjna przy Przychodni NZOZ Twoja Położna w Toruniu

Karmienie piersią jest optymalnym sposobem żywienia noworodków i niemowląt i powinno być prowadzone przynajmniej do szóstego miesiąca życia dziecka. Karmienie piersią niesie ze sobą korzyści tak dla matki, jak i maluszka. Buduje niepowtarzalną więź matka-dziecko. Jednak początki karmienia naturalnego bywają trudne. Jest to sztuka, której trzeba się nauczyć. W problemach z karmieniem piersią pomagają położne pracujące w NZOZ Twoja Położna w Toruniu – Monika Kozankiewicz i Agnieszka Pasturek. Pani Monika Kozankiewicz jest założycielką NZOZ Twoja Położna i Szkoły Rodzenia „Aktywna Mama”. Z wykształcenia magister pielęgniarstwa. W zawodzie położnej pracuje od 2001 roku, zdobywając doświadczenie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu na sali porodowej i oddziale ginekologicznym oraz jako położna środowiskowo-rodzinna w Przychodni Akademickiej. Pani Agnieszka Pasturek jest współzałożycielką NZOZ Twoja Położna, absolwentką Akademii Medycznej w Poznaniu na kierunku położnictwo. Z zawodu położna, prowadzi również doradztwo laktacyjne. Przez kilka lat pracowała jako położna środowiskowo-rodzinna w Turku. Obie panie są doświadczonymi doradczyniami laktacyjnymi, posiadającymi certyfikaty ukończonych szkoleń z zakresu laktacji. Od września 2011 roku można korzystać z usług NZOZ Twoja Położna bezpłatnie w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Z bezpłatnych usług przychodni korzystają pacjentki zadeklarowane do NZOZ Twoja Położna. Druk deklaracji wyboru położnej jest dostępny na stronie internetowej przychodni.

Do Poradni Laktacyjnej działającej przy Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Twoja Położna mogą zgłaszać się zarówno kobiety po porodzie mające trudności i problemy z karmieniem piersią, jak i kobiety w ciąży, które pragną rozwiać swoje wątpliwości dotyczące karmienia naturalnego i oczekują wsparcia. Przyszłe mamy na temat fizjologii i technik karmienia piersią dowiadują się także podczas zajęć szkoły rodzenia. Większość wizyt laktacyjnych odbywa się w domu zainteresowanych pomocą pacjentek, ale też są możliwe porady laktacyjne w poradni. Wizyty domowe obejmują obszar Torunia i nieodległe okolice. Na wizytę do poradni mama przychodzi z dzieckiem. Mile widziana jest również obecność bliskiej osoby wspierającej. Należy zabrać ze sobą dwie czyste pieluszki tetrowe, pampersy, chusteczki nawilżane, książeczkę zdrowia dziecka, kartę szczepień. Jeśli dziecko jest karmione mlekiem odciągniętym z butelki, należy przygotować wcześniej pokarm w butelce. Podczas wizyty można korzystać z akcesoriów do karmienia piersią używanych na co dzień, np. kapturków ochronnych. W poradni mamy mogą nabyć dodatkowe materiały edukacyjne dotyczące karmienia piersią i pielęgnacji dziecka – ulotki, broszurki, czasopisma. Jeśli dziecko słabo przybiera na wadze, istnieje możliwość wypożyczenia wagi niemowlęcej. W poważnych problemach z karmieniem piersią można uzyskać doraźną poradę telefoniczną.

OFERTA DODATKOWA
NZOZ Twoja Położna oferuje zajęcia Szkoły Rodzenia „Aktywna Mama” i edukację przedporodową dla przyszłych mam, dotyczącą fizjologii ciąży, diety kobiety ciężarnej i karmiącej, przygotowania do porodu, technik oddychania, pielęgnacji i opieki nad noworodkiem. Prowadzone są także wizyty patronażowe u położnic i noworodków. Wizyta patronażowa położnej jest doskonałą okazją, by rozwiać wszelkie wątpliwości związane z opieką nad noworodkiem. Podczas wizyty oceniany stan ogólny matki i dziecka, stan psychiczny, laktacja, stan piersi i brodawek, wysokość dna macicy, gojenie się rany krocza lub rany po cięciu cesarskim. U noworodka oceniane są stan skóry i błon śluzowych, gojenie się pępka, rozwój psychoruchowy, odruchy, w tym odruch ssania. W NZOZ Twoja Położna organizowane są także warsztaty z zakresu metod łagodzenia bólu porodowego, pielęgnacji noworodka i udzielania dziecku pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Zapisy na warsztaty pod nr tel. 508 115 961.

ZAKRES PORADNICTWA LAKTACYJNEGO
- prawidłowe rozpoczęcie karmienia piersią i nauka technik przystawiania dziecka do piersi,
- profilaktyka i leczenie uszkodzonych, poranionych brodawek,
- pomoc w nawale mlecznym,
- pomoc w utrzymaniu prawidłowej laktacji,
- pomoc w kryzysach laktacyjnych,
- ocena efektywności karmienia i odruchu ssania u dziecka,
- korygowanie zaburzeń ssania u dziecka,
- pomoc w zastoju pokarmu i stanach zapalnych piersi,
- odżywianie się mamy karmiącej piersią,
- pogodzenie karmienia piersią z powrotem mamy karmiącej do pracy,
- bezpieczne odciąganie, przechowywanie i podawanie pokarmu,
- karmienie piersią w czasie choroby mamy i konieczności zażywania leków,
- naturalne hamowanie laktacji i stopniowe odstawianie dziecka od piersi,
- wprowadzanie do diety dziecka karmionego piersią pokarmów uzupełniających.

PRZEBIEG KONSULTACJI LAKTACYJNEJ
Na konsultację laktacyjną należy umówić się wcześniej telefonicznie. W razie poważnych problemów pomoc udzielana jest możliwie jak najszybciej, bez odraczania terminu wizyty. Spotkanie laktacyjne trwa zwykle godzinę, czasem dłużej – w zależności od problemu, z jakim zgłasza się pacjentka. Podczas spotkania z pacjentką i maluszkiem położna zapoznaje się z dokumentacją matki i noworodka otrzymaną ze szpitala (karta informacyjna, książeczka zdrowia dziecka, karta uodpornienia – szczepień). Przeprowadzony zostaje wywiad środowiskowo-rodzinny, oceniany jest stan matki i dziecka, określone zostają ewentualne problemy. Za zgodą pacjentki badane są piersi i oglądane brodawki. Mama karmiąca opowiada o swoich dotychczasowych problemach z karmieniem dziecka piersią. Przychodzi też pora na małego pacjenta, który jest badany (kolor skóry, gojenie się pępka, funkcjonowanie narządów zmysłów). Dziecko może zostać zważone w celu oceny przyrostu masy ciała. W zasadzie jest to wizyta nie tylko laktacyjna, lecz holistyczne podejście do dziecka i matki po porodzie. Mama jest proszona o nakarmienie maluszka piersią – tak jak czyni to zazwyczaj, w dogodnej dla siebie pozycji. Ważne, by bezpośrednio przed wizytą nie karmić dziecka, bo może odmówić ssania piersi podczas spotkania. Wywiad z pacjentką i obserwacja aktu karmienia stanowią podstawę do znalezienia przyczyn problemów z karmieniem. Położna wraz z mamą ustalają sposób postępowania mający na celu wyeliminowanie istniejącego problemu. Wszelkie zalecenia są uzgadniane z pacjentką i przekazywane zarówno w formie ustnej, jak i pisemnej. W razie potrzeby można się umówić na wizytę kontrolną.

CENNIK USŁUG
- wizyta laktacyjna – dla pacjentek zadeklarowanych do przychodni bezpłatnie, dla pozostałych pacjentek – 60 zł,
- wizyta patronażowa – dla pacjentek zadeklarowanych do przychodni bezpłatnie, dla pozostałych pacjentek – 60 zł,
- wypożyczenie wagi niemowlęcej – dla pacjentek zadeklarowanych do przychodni bezpłatnie,
- podstawowy kurs szkoły rodzenia – 300 zł,
- weekendowy kurs szkoły rodzenia – 200 zł, jedno spotkanie – 70 zł,
- indywidualne przygotowanie do porodu – 400 zł,
- warsztat naturalnych metod łagodzenia bólu porodowego (jedno spotkanie) – 120 zł za parę,
- warsztat opieki i pielęgnacji noworodka (jedno spotkanie) – 120 zł za parę,
- warsztat pierwszej pomocy u dzieci (jedno spotkanie) – 120 zł za parę.

DANE TELEADRESOWE
Adres poradni:
ul. Olsztyńska 18B
87-100 Toruń

Rejestracja telefoniczna:
508 115 961 – Monika Kozankiewicz
601 808 777 – Agnieszka Pasturek

Kontakt mailowy:
biuro@twojapolozna.com.pl

Godziny przyjęć:
- przychodnia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00,
- terminy wizyt domowych ustalane indywidualnie po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

Położenie na mapie Poradnia Laktacyjna przy Przychodni NZOZ Twoja Położna w Toruniu

Opinie o usłudze Poradnia Laktacyjna przy Przychodni NZOZ Twoja Położna w Toruniu

Nikt jeszcze nie napisał opinii.

Inne usługi z kategorii Poradnie laktacyjne