Poradnia Laktacyjna przy Przychodni Rodzinnej „Mariacka” w Nysie

Opis usługi Poradnia Laktacyjna przy Przychodni Rodzinnej „Mariacka” w Nysie

Poradnia Laktacyjna przy NZOZ Przychodnia Rodzinna „Mariacka” prowadzona jest przez Międzynarodową Konsultantkę Laktacyjną (IBCLC – International Board Certified Lactation Consultant) – Małgorzatę Koronczok. Panią Małgosię w doradztwie laktacyjnym wspiera pomocą Pani Ewa Machowska, lekarz pediatra. Pani Małgorzata to dyplomowana położna, która problematyką laktacji pasjonuje się od początku swojej kariery zawodowej, czyli od 1991 roku (członkostwo w Stowarzyszeniu na Rzecz Naturalnego Rodzenia i Karmienia). Prywatnie mama piątki dzieci długo karmionych piersią. Doradztwo w zakresie laktacji i karmienia piersią oraz udzielanie pomocy mamom w problemach z karmieniem naturalnym to nie tylko praca, ale również powołanie i pasja Pani Małgosi. Do każdej pacjentki i małego pacjenta Pani Małgorzata Koronczok podchodzi indywidualnie i dzieli się swoim doświadczeniem oraz zdobytą wiedzą. Niemal każda mama ma zdolność, by z sukcesem karmić piersią swoje dziecko. Warto wsłuchać się w siebie i odkryć swoje możliwości. W problemach z karmieniem piersią warto zgłosić się do doradcy laktacyjnego. Początki laktacji czasami bywają trudne. Sztuka karmienia piersią jest jednak do opanowania i przynosi obustronne korzyści – tak dla matki, jak i dla dziecka.

Poradnia Laktacyjna mieści się w budynku NZOZ Przychodnia Rodzinna „Mariacka”. Oferowane są wizyty w gabinecie poradni oraz konsultacje laktacyjne w domu zainteresowanej pomocą pacjentki. Wizyty domowe obejmują teren Nysy i jej najbliższe okolice. Każda wizyta powinna być wcześniej umówiona telefonicznie bądź osobiście – porady są umawiane na konkretną godzinę. W poważnych i nagłych problemach z karmieniem piersią pomoc udzielana jest możliwie jak najszybciej, bez odraczania terminu wizyty. Istnieje również możliwość uzyskania porady telefonicznej. Oprócz profesjonalnej pomocy laktacyjnej po urodzeniu dziecka, w ofercie poradni znajdują się również indywidualne warsztaty dla rodziców oczekujących na narodziny dziecka i wypożyczalnia najwyższej klasy laktatorów elektrycznych. W poradni można zakupić odciągacze pokarmu i profesjonalne akcesoria wspomagające karmienie piersią. Pacjentki poradni mogą nabyć również literaturę dotyczącą karmienia piersią i pielęgnacji dziecka po porodzie, a także czasopisma, ulotki, broszurki.

Na wizytę w poradni mama zgłasza się z dzieckiem. Może przyjść również osoba wspierająca, np. tata dziecka lub babcia. Należy również zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka, kartę szczepień, dwie czyste pieluszki tetrowe, chusteczki nawilżane, pieluchy jednorazowe. Jeśli mama karmi dziecko mlekiem odciągniętym z butelki, należy przygotować profilaktycznie pokarm w butelce. Można również przynieść ze sobą akcesoria do karmienia piersią, z których korzysta mama na co dzień (np. kapturki ochronne, odciągacz pokarmu itp.). Podczas konsultacji laktacyjnej wychwytywane są przyczyny problemów z karmieniem dziecka i udzielana jest profesjonalna pomoc.

ZAKRES PORADNICTWA LAKTACYJNEGO
- przygotowanie do karmienia piersią,
- nauka technik właściwego przystawiania dziecka do piersi,
- pomoc w ustaleniu długości i częstotliwości karmień,
- ocena przyrostu masy ciała dziecka karmionego piersią,
- pomoc w radzeniu sobie z dziećmi: niejadkami, żarłoczkami, śpiochami, nerwusami,
- pomoc w bolesnych, poranionych brodawkach,
- pomoc w zastojach pokarmu i stanach zapalnych piersi,
- doradztwo w zakresie bezpiecznego odciągania, przechowywania i podawania pokarmu,
- doradztwo w zakresie kształtu piersi i brodawek (brodawki wklęsłe, płaskie itp.),
- pomoc w nadprodukcji pokarmu, w tzw. nawale mlecznym,
- poradnictwo w zakresie diety matki karmiącej piersią,
- poradnictwo w wątpliwościach co do karmienia naturalnego w chorobie mamy (przyjmowanie leków),
- pomoc w sytuacji kolki, wymiotów u dziecka karmionego piersią,
- pomoc w stopniowym hamowaniu laktacji i oduczaniu dziecka ssania piersi,
- wprowadzanie do diety dziecka tzw. posiłków uzupełniających.

Pomoc w sytuacjach szczególnych, takich jak:
- karmienie piersią wcześniaka,
- karmienie piersią po cesarskim cięciu,
- karmienie piersią bliźniąt lub wieloraczków,
- karmienie naturalne dzieci w różnym wieku,
- wzbudzanie laktacji po przerwie w karmieniu piersią.

PRZEBIEG KONSULTACJI LAKTACYJNEJ
Na wizytę laktacyjną należy się umówić wcześniej osobiście w przychodni lub telefonicznie (możliwe też wizyty domowe). Wizyta laktacyjna trwa zazwyczaj godzinę, czasem dłużej – w zależności od problemu, z jakim zgłasza się pacjentka. Spotkanie zazwyczaj rozpoczyna się od rozmowy na temat problemu, z jakim boryka się mama podczas dotychczasowego karmienia dziecka piersią. Konsultantka zbiera wywiad laktacyjny. Za zgodą pacjentki badane są piersi i brodawki. Potem badane jest dziecko. Oceniany jest kolor jego skóry, stopień gojenia się pępuszka, oceniane odruchy i ogólny rozwój psychoruchowy. Maluszek może zostać zważony w celu oceny przyrostu masy ciała. Mama jest proszona o nakarmienie dziecka w dogodnej dla siebie pozycji – siedzącej lub leżącej. Podczas karmienia konsultantka pomaga w ewentualnych problemach z przystawieniem dziecka do piersi, udziela wskazówek, rad, odpowiada na wszelkie pytania pacjentki. Obserwacja aktu karmienia oraz wywiad na początku spotkania stanowią podstawę do postawienia diagnozy i znalezienia sposobu rozwiązania istniejącego problemu. Wszelkie zalecenia są omawiane z pacjentką i przekazywane w formie ustnej oraz pisemnej. Jeśli jest taka potrzeba, można umówić się na wizytę kontrolną.

CENNIK USŁUG
- pierwsza wizyta laktacyjna w poradni – 50 zł,
- pierwsza domowa wizyta laktacyjna – 60 zł,
- kolejne wizyty laktacyjne w poradni lub w domu – 20-30 zł,
- wypożyczenie laktatora – 6 zł za dobę.

DANE TELEADRESOWE
Adres poradni:
NZOZ Przychodnia Rodzinna „Mariacka”
ul. Mariacka 6/8 (I piętro)
48-300 Nysa

Rejestracja telefoniczna:
601 749 331 – Małgorzata Koronczok, położna, konsultant IBCLC

Kontakt mailowy:
biuro@mariacka.pl

Godziny przyjęć:
- przychodnia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00,
- wizyty domowe i w poradni umawiane wcześniej telefonicznie lub osobiście, odbywają się zgodnie z ustaloną godziną przyjęcia, w pilnych przypadkach przyjęcie po zgłoszeniu.

Położenie na mapie Poradnia Laktacyjna przy Przychodni Rodzinnej „Mariacka” w Nysie

Opinie o usłudze Poradnia Laktacyjna przy Przychodni Rodzinnej „Mariacka” w Nysie

5 gwiazdek
3 głosy
4 gwiazdki
0 głosów
3 gwiazdki
0 głosów
2 gwiazdki
0 głosów
1 gwiazdka
0 głosów

Średnia ocen:

5/5
Napisz swoją opinię
Pomóż innym podjąć właściwą decyzję
~Ellis_86
5/5

Z karmieniem piersią miałam problemy od samego początku i tak naprawdę nie miałam pojęcia dlaczego. Dopiero spotkanie z panią z poradni pomogło mi nauczyć się od nowa, tym razem poprawnie, jak karmić maluszka. Dzięki jej wskazówkom mogłam spokojnie karmić mojego synka i od tamtej pory nie mieliśmy z tym żadnych problemów :) Serdecznie dziękuję i polecam!

~Soleil
5/5

Wspaniała kobieta i doskonały doradca. Dzięki tej Pani przestałam się głodzić i nie przestałam karmić piersią mimo, że inni twierdzili, że mleko modyfikowane jest lepsze od mleka matki.

~Mariola Pyclik
5/5

Świetna, świetna i jeszcze raz świetna! Polecam z czystym sumieniem Panią Małgosię :)