Poradnia Laktacyjna przy Szkole Rodzenia im. św. Joanny Beretty Molli w Szczecinie

Opis usługi Poradnia Laktacyjna przy Szkole Rodzenia im. św. Joanny Beretty Molli w Szczecinie

Szkoła Rodzenia im. św. Joanny Beretty Molli działa przy Centrum Wspierania Rozwoju „Bonum” i jego właścicielką jest Monika Jędrzejewska. Szkoła posiada szeroką ofertę związaną z przygotowaniem do porodu, jego przebiegiem oraz opieką poporodową. Jest więc skierowana do wszystkich pań, które chcą zadbać o siebie i swoje dzieci, zarówno w czasie ciąży, jak i po niej. Wejście w rolę rodzica jest odpowiedzialnym i trudnym zadaniem nie tylko dla kobiety, ale również dla mężczyzny, który powinien ją wspierać w najpiękniejszych i często najcięższych chwilach jej życia. Dlatego warto, aby z zajęć skorzystali również panowie. Oferta jest przygotowana tak, aby oboje rodzice mogli razem uczestniczyć w zajęciach i uczyć się odpowiedzialnego rodzicielstwa. Usługi dostępne w szkole to: kurs pierwszej pomocy, warsztaty chustonoszenia (również w Klubie Kangura), warsztaty dla małżonków oraz rodziców małych dzieci, szkolenie z zakresu karmienia (przechodzenie z karmienia naturalnego na posiłki), naprotechnologia oraz doradztwo laktacyjne.

Poradnia laktacyjna istnieje od 2011 roku i prowadzona jest przez dwie panie – Dorotę Fryc oraz Agatę Mularczyk, które posiadają tytuł Certyfikowanych Doradców Laktacyjnych. Do poradni mogą się zgłosić wszystkie panie, które maja problemy z karmieniem piersią lub chcące wzbogacić swoją wiedzę w tym zakresie i dowiedzieć się w jaki sposób dbać o swoje piersi. Konsultacje mogą się odbywać zarówno w poradni, jak również w domu pacjentki – taka wizyta może być wzbogacona o porady z zakresu pielęgnacji niemowlęcia. Udzielana jest wtedy pomoc w kąpieli dziecka, przewijaniu, ubieraniu, pielęgnacji pępka, masażu, oraz przygotowaniu do spaceru i wizyty u lekarza. Ponadto, przyszłe mamy mogą skorzystać z porad przygotowujących do porodu i macierzyństwa – na zajęciach indywidualnych lub grupowych. Oferta indywidualna skierowana jest przede wszystkim do pań, które z jakichś powodów (zazwyczaj zdrowotnych) nie mogą uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia. Program takiej wizyty dostosowany jest do osobistych potrzeb pacjentki. Podczas kursu w grupie, prowadzone są ćwiczenia gimnastyczne, zajęcia teoretyczne oraz warsztatowe. Panie przygotowują się do aktywnego porodu, uczą się w jaki sposób oddychać przeponą, poznają strategie porodu, dowiadują się jak nawiązywać kontakt z dzieckiem w brzuszku oraz jakie są techniki łagodzenia dolegliwości ciążowych. Wiele kobiet podczas karmienia piersią zmaga się z wieloma problemami, z którymi same nie mogą sobie poradzić. W takich sytuacjach przydatne jest wsparcie innych, doświadczonych w tym zakresie osób, które tworzą Grupę wsparcia mam karmiących, działającą również przy Szkole Rodzenia im. św. Joanny Beretty Molli.

OFERTA DODATKOWA

Poza poradnią laktacyjną, w Szkole Rodzenia im. św. Joanny Beretty Molli można skorzystać z całej gamy usług dodatkowych, które stanowią doskonałe uzupełnienie teoretyczne i praktyczne dla młodych i przyszłych rodziców. Małe dzieci w szczególności narażone są na różnego rodzaju wypadki, których nie da się przewidzieć i kontrolować. W takich sytuacjach niezbędna może się okazać umiejętność udzielenia pierwszej pomocy. Znajomość jej podstawowych zasad często może uratować życie małego człowieka, tym bardziej warto zainteresować się takim kursem. Szkolenie prowadzi doświadczony, certyfikowany instruktor ratownictwa medycznego, który udzieli niezbędnych wskazówek, jak należy się zachować w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Kiedy dziecko jest małe, bardzo ważna jest cielesna bliskość z rodzicem, zwłaszcza z matką. Niemowlęta w szczególny sposób reagują na dotyk, chwyt, odruch szukania, ssanie piersi, zapach i głos bliskiej osoby. Ten rodzaj bliskości można spotęgować poprzez noszenie dziecka w chustach. Maleństwo ma wtedy stały kontakt z matką lub ojcem, nie tylko, gdy się z nimi bawi, jest karmione, kąpane lub przewijane. Noszenie w chuście jest coraz bardziej popularne, głównie ze względu na walory zdrowotne. Najważniejsze jest odpowiednie zawiązanie chusty, aby dziecko było w niej bezpieczne, a jednocześnie czuło się wygodnie – to samo tyczy się rodziców, którzy zawiązując na piersiach lub plecach chustę powinni czuć się komfortowo. Jak prawidłowo wiązać chustę i jakie są rodzaje wiązań można się dowiedzieć na warsztatach organizowanych w ramach Szkoły Rodzenia im. św. Joanny Beretty Molli.

Okres, kiedy dzieci są małe to czas ich rozwoju i uczenia się pewnych zachowań, nawyków i przyzwyczajeń. Wtedy bardzo ważne jest dawanie odpowiednich wzorców i pomoc w kształtowaniu światopoglądów oraz osobowości dziecka. Aby we właściwy sposób ukierunkować swojego potomka, warto wziąć udział w warsztatach dla rodziców małych dzieci, podczas których ich uczestnicy nauczą się technik komunikacji, dowiedzą się jak zapobiegać manipulacji rodziców dzieckiem i dziecka rodzicami oraz przekonają się w jaki sposób stawiać granice i unikać popełniania błędów. Wiedza zdobyta na szkoleniu pomoże wzmocnić wzajemny szacunek między dziećmi a rodzicami, uwolnić od napięć w relacjach, usamodzielnić dziecko, nauczy nazywać i wyrażać emocje w sposób nienaruszający więzi rodzinnej oraz zmniejszy trudności w okresie dojrzewania. W czasie laktacji kobieta uczy się karmić piersią, aby przekazać dziecku jak najwięcej naturalnego pokarmu. Przyjdzie jednak czas, kiedy mleko matki trzeba będzie zamienić na tradycyjne posiłki. O tym jak dokonać właściwego wyboru, co do rodzaju pokarmu, jak go wprowadzać, jak powinna wyglądać dieta malucha, jakie korzyści daje samodzielne jedzenie, jakie są zasady bezpieczeństwa podczas jedzenia oraz jak radzić sobie z problemami, można się przekonać uczestnicząc w szkoleniu z zakresu karmienia małego dziecka.

Kolejna propozycja przeznaczona jest dla osób pragnących mieć dzieci, które z jakichś powodów nie mogą ich mieć. Zajmuje się tym naprotechnologia, czyli nowoczesna dziedzina wiedzy ginekologiczno-położniczej, która polega na rozpoznawaniu naturalnego rytmu płodności i jej cyklicznej fizjologii. Mówiąc w skrócie – jest to jedna z metod leczenia niepłodności, oparta na zasadach prokreacji naturalnej. Jej skuteczność dostrzeżona została w leczeniu również innych schorzeń, takich jak: depresja poporodowa, nawykowe poronienia, nawracające się torbiele jajnikowe oraz zespół napięcia przedmiesiączkowego. Naprotechnologia wykorzystuje specjalistyczną wiedzę medyczną, w szczególności z takich dziedzin jak endokrynologia i chirurgia ginekologiczna. Dzięki zastosowanym technikom, możliwa jest precyzyjna obserwacja aktualnego ginekologicznego stanu zdrowia kobiety. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna, zarówno pod względem zdrowotnym, jak również etycznym.

ZAKRES PORADNICTWA LAKTACYJNEGO
- pomoc w prawidłowym rozpoczęciu karmienia piersią,
- właściwe przystawienie dziecka do piersi,
- odciąganie i bezpieczne przechowywanie pokarmu,
- bolesne i poranione brodawki,
- stany zapalne piersi,
- zastój, niedobór lub nadmiar pokarmu,
- nawały mleczne,
- wklęsłe lub płaskie brodawki,
- dzieci niejadki, nerwusy, śpiochy, żarłoki,
- prawidłowe przybieranie dziecka na wadze.

PRZEBIEG KONSULTACJI LAKTACYJNEJ
Konsultacja laktacyjna trwa zazwyczaj około dwóch godzin i rozpoczyna się zebraniem wywiadu. Pacjentka opowiada doradcy o swoich wątpliwościach i obawach, związanych z karmieniem piersią. Zadaniem konsultanta jest analiza problemu oraz znalezienie najbardziej optymalnej drogi do jego rozwiązania. Podczas wizyty odbywa się również oglądanie piersi kobiety oraz ocena jej techniki karmienia. Doradca sprawdza, jakie czynności wykonywane są prawidłowo a jakie wymagają korekty. Bardzo ważny jest również sposób ssania dziecka oraz ułożenie jego języka. Ponieważ karmienie piersią ma istotny wpływ na rozwój malucha, każdy szczegół ma tutaj znaczenie. Na koniec, doradca przekazuje pacjentce wskazówki oraz zalecenia.

CENNIK USŁUG

- konsultacja laktacyjna – 100 zł,
- szkoła rodzenia (przygotowanie do porodu z osobą towarzyszącą) – 350 zł/para (możliwość płatności w ratach),
- szkoła rodzenia (przygotowanie indywidualne) – 160 zł/osoba,
- szkoła rodzenia (przygotowanie indywidualne dla osób anglojęzycznych) – 200 zł/osoba,
- przygotowanie do porodu w domu klienta – 200 zł/osoba (cena dotyczy pacjentek zamieszkałych w Szczecinie),
- kurs przygotowujący mamy do porodu i macierzyństwa – 350 zł/osoba,
- kurs pierwszej pomocy – 100 zł (dla uczestników szkoły rodzenia – 80 zł),
- warsztaty chustonoszenia – 70 zł/para, 40 zł/osoba,
- warsztaty dla rodziców małych dzieci – 250 zł/osoba, 300 zł/para (dla uczestników szkoły rodzenia – 200 zł/250 zł),
- szkolenie z zakresu karmienia – 40 zł/osoba, 70 zł/para.

DANE TELEADRESOWE

Centrum Wspierania Rozwoju „Bonum”
Szkoła Rodzenia im. św. Joanny Beretty Molli
ul. Rayskiego 25/2
70-750 Szczecin

Kontakt telefoniczny:
Dorota Fryc: 608 613 547
Agata Mularczyk: 692 489 033

Kontakt e-mail:
biuro@szkolarodzenia.org

Godziny przyjęć:
Terminy konsultacji laktacyjnych ustalane są indywidualnie.

Położenie na mapie Poradnia Laktacyjna przy Szkole Rodzenia im. św. Joanny Beretty Molli w Szczecinie

Opinie o usłudze Poradnia Laktacyjna przy Szkole Rodzenia im. św. Joanny Beretty Molli w Szczecinie

Nikt jeszcze nie napisał opinii.

Inne usługi z kategorii Poradnie laktacyjne