Szpital Wojewódzki im. Świętego Łukasza w Tarnowie

Opis usługi Szpital Wojewódzki im. Świętego Łukasza w Tarnowie

Szpital Wojewódzki im. Świętego Łukasza w Tarnowie jest największą placówka medyczną we wschodniej części Małopolski. W obrębie ośrodka działa 20 oddziałów szpitalnych wyposażonych w łączną liczbę 652 łóżek oraz w nowoczesną aparaturę i sprzęt medyczny. Szpital udziela świadczeń zdrowotnych w zakresie diagnostyki, leczenia, pielęgnacji i rehabilitacji, a także dąży do skutecznej promocji zdrowia oraz edukacji w tej materii. W celu zrealizowania wymienionych celów placówka nieustannie wdraża nowe techniki diagnostyczne i terapeutyczne oraz podnosi kwalifikacje personelu medycznego. Oddziały Ginekologiczno-Położniczy oraz Noworodków działają w szpitalu od 1995 roku. Tarnowski szpital im. św. Łukasza jest dzisiaj jedną z najważniejszych placówek służby zdrowia w regionie. W ramach szpitala funkcjonują Specjalistyczne Poradnie Konsultacyjne, m.in. Poradnia Ginekologiczna, Neonatologiczna i Leczenia Bólu.

Oddział Ginekologiczno-Położniczy z Onkologią Ginekologiczną
Nowoczesny Oddział Ginekologiczno-Położniczy z Onkologią Ginekologiczną działający w obrębie Szpitala Wojewódzkiego im. Świętego Łukasza w Tarnowie jest ośrodkiem II-go stopnia referencyjności, który hospitalizuje rocznie około 4000 pacjentek. Rodzi się tu rocznie około 1500 dzieci. Ordynatorem oddziału jest lek. med. Grzegorz Sałata. Jednostka udziela świadczeń medycznych w pełnym zakresie, obejmując takie dziedziny, jak: ginekologia, patologia ciąży, położnictwo aseptyczne oraz porody rodzinne. Szczególnym zainteresowaniem ośrodka cieszy się onkologia ginekologiczna, a dokładniej operacje onkologiczne, w związku z czym dąży się do ciągłego rozwijania technik operacyjnych, w tym laparoskopowych. Oddział posiada histeroskop z resektoskopem w celu diagnostyki i leczenia niepłodności, a także w celu wykrywania wczesnych postaci raka szyjki i trzonu macicy. Przy przyjęciu na oddział pacjentka powinna mieć ze sobą: ręcznik, przybory toaletowe, pidżamę/koszulę nocną i pantofle. Przy Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie działa Szkoła Rodzenia. Kursy odbywają się rotacyjnie. Czas trwania – osiem tygodni. Udział w kursie jest bezpłatny.

Oddział Noworodków z Pododdziałem Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka
Ordynatorem oddziału jest dr n.med. Wiesław Olechowski. Na Oddziale Noworodków z Pododdziałem Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka jest 40 stanowisk noworodkowych. Oddział świadczy usługi medyczne z zakresu II-go stopnia referencyjności w trójstopniowym systemie opieki neonatologicznej. Ma sześć stanowisk intensywnej terapii wyposażonych w wysokiej klasy sprzęt monitorujący, respiratory Babylog 8000 plus, Infant Star 950 z opcją wentylacji wysoką częstotliwością, SIMV, SIPPV oraz analizator parametrów krytycznych. Oddział otrzymał akredytację do prowadzenia stażu do specjalizacji z pediatrii i neonatologii. Oddział zajmuje się leczeniem stanów patologicznych okresu noworodkowego, związanych z wcześniactwem, w tym poniżej 1000 g masy ciała, zaburzeń oddychania oraz ciężkich infekcji.

WARUNKI NA SALI PORODOWEJ
- specjalny pokój do porodów rodzinnych z własną łazienką (toaleta + prysznic), dostępny nieodpłatnie,
- duża wspólna sala porodowa z czterema łóżkami porodowymi – stanowiska porodowe są od siebie odgrodzone, na sali jest możliwość uczestniczenia partnera w porodzie,
- wspólna sala porodowa nie ma własnej łazienki, jest ogólnodostępna łazienka na zewnątrz sali,
- dodatkowe wyposażenie sal porodowych, stanowiące alternatywę dla leżenia na łóżku i umożliwiające tzw. poród aktywny: piłki, worki sako, drabinki, stołeczek porodowy,
- naturalne metody łagodzenia bólu porodowego, m.in. immersja wodna (możliwość skorzystania z prysznica w ciepłej wodzie, który rozluźnia i zmniejsza ból), techniki oddechowe i relaksacyjne, masaż szyi, masaż odcinka krzyżowo-lędźwiowego, pozycje wertykalne na piłce dotleniające dziecko, elektrostymulacja TENS itp.

WARUNKI NA SALI POŁOŻNICZEJ
- sześć sal dwułóżkowych,
- sale nie mają własnych łazienek, dostępne są dobrze wyposażone łazienki wspólne na zewnątrz sal, z pełnym węzłem sanitarnym,
- sale w systemie rooming-in, tzn. zdrowy noworodek przebywa na wspólnej sali z matką od narodzin do dnia wypisu.

ZNIECZULENIE
- podtlenek azotu, czyli tzw. gaz rozweselający – Entonox – który na życzenie pacjentek stosuje się podczas porodu (gaz ma działanie uspokajające, nie powoduje całkowitego znieczulenia, ale łagodzi bóle krótkotrwale i jest podawany wziewnie przez samą pacjentkę, gdy odczuwa ona taką potrzebę, gaz jest całkowicie bezpieczny dla matki i dziecka, nie zakłóca przebiegu porodu) – bezpłatnie,
- znieczulenie zewnątrzoponowe ze wskazań lekarskich i na życzenie pacjentki w przypadku braku przeciwwskazań (poprzedzone konsultacją anestezjologiczną i badaniem, muszą być spełnione wszystkie warunki podania znieczulenia) – bezpłatnie,
- wszystkie metody znieczulenia ogólnego i miejscowego oraz precyzyjne monitorowanie śródoperacyjne do cesarskiego cięcia.

DOSTĘPNE RODZAJE PORODU
- poród naturalny, w dogodnej dla rodzącej pozycji, w tym w pozycjach wertykalnych – bezpłatnie,
- poród rodzinny (w towarzystwie bliskiej osoby, np. męża; zalecane jest wcześniejsze uczestnictwo w Szkole Rodzenia) – bezpłatnie,
- cesarskie cięcie ze wskazań lekarskich – bezpłatnie.

INNE
- lewatywa i golenie krocza za zgodą pacjentki,
- nacinanie krocza stosowane nierutynowo, lecz ze względu na wskazania medyczne, m.in. w przypadku: zagrażającego pęknięcia krocza, porodu dużego płodu, zagrożenia zdrowia dziecka w końcowej fazie porodu, ułożenia odgięciowego główki, pomocy ręcznej, porodu zabiegowego.

POBYT W SZPITALU PO PORODZIE
Kobieta jeszcze na sali porodowej ma bezpośredni kontakt z dzieckiem – kontakt „skóra do skóry”. Wtedy też następuje zwykle pierwsze karmienie noworodka – jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych i dziecko jest w dobrym stanie. Matka z dzieckiem pozostają na sali porodowej na obserwacji około dwóch godzin. Potem kobieta zabierana jest na odcinek położniczy oddziału. Jeśli neonatolog albo pediatra zaordynuje dyspozycje zabiegowe przy noworodku, wtedy dziecko zabierane jest od mamy, ale po wszelkich procedurach medycznych wraca z powrotem w jej objęcia. Po cesarskim cięciu kontakt matki z dzieckiem jest zwykle odroczony, ze względu na specyfikę operacji i dbanie o stan kobiety i noworodka. Sale położnicze są w systemie „matka z dzieckiem”, więc mamy zajmują się swoimi dziećmi pod czujnym okiem położnych. Istnieje możliwość oddania noworodka pod opiekę położnych, jeśli kobieta chce się wyspać, np. w pierwszej dobie po porodzie. Pielęgniarki i położne służą przez cały czas swoją pomocą, pokazują matkom, jak zajmować się noworodkiem, czuwają nad przebiegiem połogu u kobiet po porodzie i nad okresem adaptacyjnym u noworodków. Jeśli z dzieckiem dzieje się coś niedobrego, ma on zapewnioną opiekę na miejscu – na Oddziale Noworodków z Pododdziałem Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka. Dzieci po porodzie są ubierane albo w ciuszki szpitalne, albo we własne ubranka dostarczone przez rodziców. Do wypisu należy, oczywiście, przywieźć swoje ubranka dla noworodka – dostosowane do pory roku.

Doradca laktacyjny:
W szpitalu jest doradca laktacyjny. Pomocą w pierwszych próbach karmienia dziecka służą również położne i pielęgniarki noworodkowe. W razie jakichkolwiek komplikacji z laktacją wystarczy się tylko do nich zgłosić. Doradca laktacyjny pomaga w karmieniu piersią i daje wskazówki, jak przystawiać dziecko i jak dbać o piersi. W szpitalu jest promowane karmienie naturalne. W uzasadnionych przypadkach noworodki dokarmia się mlekiem modyfikowanym.

Psycholog:
W razie poporodowych problemów natury psychicznej kobiety są objęte opieką psychologa. Pacjentki, np. z baby-bluesem lub z trudną sytuacją rodzinną, są konsultowane ze specjalistą. Mogą liczyć na rozmowę i poradę psychologiczną.

Rehabilitant:
W razie poważnych trudności po porodzie istnieje możliwość konsultacji z rehabilitantem. Rehabilitant odwiedza pacjentki na patologii ciąży i udziela wskazówek, jakie bezpieczne ćwiczenia wykonywać. W razie potrzeby jest on również kierowany na Oddział Położniczy.

Przybliżony czas pobytu:
- po porodzie fizjologicznym bez komplikacji – 3 doby,
- po nacięciu krocza – 3 doby,
- po cesarskim cięciu – 4 doby.

Odwiedziny:
Szpital nie ogranicza pacjentkom prawa do kontaktów z rodziną. Według regulaminu odwiedziny mogą się odbywać w poniedziałki, czwartki, niedziele i święta, ale w praktyce odbywają się one codziennie, maksymalnie do godziny 22.00. Podczas wizyt należy zachować spokój, z uwagi na dbałość o komfort pobytu pozostałych pacjentek na oddziale. Do jednej pacjentki równocześnie mogą przyjść maksymalnie dwie osoby. Zabrania się siadania na łóżkach. Należy zaopatrzyć się w ubranie ochronne przed wejściem na salę. Przed kontaktem z noworodkiem trzeba umyć ręce. Na oddział nie są wpuszczane dzieci do lat czternastu, osoby z objawami przeziębienia czy choroby oraz osoby nietrzeźwe.

Wyżywienie:
Wyżywienie zapewnia kuchnia szpitalna. Są to standardowo trzy posiłki dziennie: śniadanie, obiad i kolacja. Należy wziąć ze sobą własne sztućce i szklankę na picie. Kobiety po śniadaniu (jeśli wyrażą takie życzenie) dostają mleko. Na terenie szpitala działają również dwa sklepy spożywcze oraz bistro czynne w godzinach 10.00. – 21.00. od poniedziałku do piątku, a w soboty i niedziele w godzinach 9.00. – 18.00.

WAŻNE TELEFONY
- Centrala – (14) 631 50 00
- Sekretariat (dyrektor szpitala) – (14) 631 56 05
- Oddział Ginekologiczno-Położniczy (sekretariat) – (14) 631 57 97
- Oddział Ginekologiczno-Położniczy (położna oddziałowa) – (14) 631 57 98
- Oddział Noworodków (sekretariat) – (14) 631 58 97
- Oddział Noworodków (pielęgniarka oddziałowa) – (14) 631 58 98
- Poradnia Ginekologiczna – (14) 631 59 59
- Poradnia Leczenia Bólu – (14) 631 52 24
- Poradnia Neonatologiczna – (14) 631 54 39
- Szkoła Rodzenia (zapisy) – (14) 631 57 98

Położenie na mapie Szpital Wojewódzki im. Świętego Łukasza w Tarnowie

Opinie o usłudze Szpital Wojewódzki im. Świętego Łukasza w Tarnowie

5 gwiazdek
6 głosów
4 gwiazdki
3 głosy
3 gwiazdki
4 głosy
2 gwiazdki
0 głosów
1 gwiazdka
3 głosy

Średnia ocen:

4/5
Napisz swoją opinię
Pomóż innym podjąć właściwą decyzję
~dddd
5/5

Co prawda nie rodzilam tam ale trafilam z 2 tygodniowym maluszkiem po zachlysnieciu - na duzy plus panie polozne czy to pielegniarki na ginekologiczno-polozniczym - rodzilam w tuchowie i mimo ze opieka medyczna jest ok, lekarze bardzo dobrzy to same panie zajmujace sie dzieckiem nie doradzaly nic, nawet dziwily sie ze mam problem z karmieniem.. a to bylo moje pierwsz dziecko, maly nie chcial ssac i przezylam troche stresu tym bardziej jak robily glupie miny jak prosilam o jakas rade,, tak bylo w Tuchowie a w Tarowie jak traflam z malym w 2 tyg zycia wszystkie panie doradzaly, pytaly czy wiem to czy to, tlumaczyly cierpliwie i uslyszalam bardzo duzo dobrych rad mimo ze nie musialy by bo juz nie mialam problemow z karmieniem i jakby nie bylo malucha w domujzu 2 tyg mialam wiec jakos sobie radzilam.. Do tego bardzo fajnie do dzieci podhcodzily, mowily czule, po imieniu, BARDZO JESTEM WDZIECZNA TYM PANIOM ZA OPIEKE PRZEZ TE 2 DNI.

~dddd
5/5

Co prawda nie rodzilam tam ale trafilam z 2 tygodniowym maluszkiem po zachlysnieciu - na duzy plus panie polozne czy to pielegniarki na ginekologiczno-polozniczym - rodzilam w tuchowie i mimo ze opieka medyczna jest ok, lekarze bardzo dobrzy to same panie zajmujace sie dzieckiem nie doradzaly nic, nawet dziwily sie ze mam problem z karmieniem.. a to bylo moje pierwsz dziecko, maly nie chcial ssac i przezylam troche stresu tym bardziej jak robily glupie miny jak prosilam o jakas rade,, tak bylo w Tuchowie a w Tarowie jak traflam z malym w 2 tyg zycia wszystkie panie doradzaly, pytaly czy wiem to czy to, tlumaczyly cierpliwie i uslyszalam bardzo duzo dobrych rad mimo ze nie musialy by bo juz nie mialam problemow z karmieniem i jakby nie bylo malucha w domujzu 2 tyg mialam wiec jakos sobie radzilam.. Do tego bardzo fajnie do dzieci podhcodzily, mowily czule, po imieniu, BARDZO JESTEM WDZIECZNA TYM PANIOM ZA OPIEKE PRZEZ TE 2 DNI.

~Glitter
4/5

Rodziłam tutaj rok temu i jestem bardzo zadowolona. Położne "od porodu" świetne! Podchodzą z szacunkiem,wszystko tłumaczą, na prawde polecam! Pielęgniarki zajmujące się kobietami po porodzie też super. Bardzo pomocne, uprzejme,miłe. Nie dałam oceny "świetny" z powodu położnych laktacyjnych oraz pielęgniarek i lekarzy od noworodków. Wg mnie pod tym względem totalna porażka (i nie jest to niestety tylko moje zdanie). Łazienki obleśnie, przed potopowe (2 ubikacje i dwa prysznice NA CAŁY ODDZIAŁ)... ale pomimo wszystko rodziłabym tam po raz 2. Dlaczego? Bo dla mnie najważniejsza w ciągu tych 3 dni była opieka przy porodzie którego jak każda pierworódka strasznie się bałam.Wszystko po porodzie da się przeżyć ;D

~
4/5

Rodziłam tutaj rok temu i jestem bardzo zadowolona. Położne "od porodu" świetne! Podchodzą z szacunkiem,wszystko tłumaczą, na prawde polecam! Pielęgniarki zajmujące się kobietami po porodzie też super. Bardzo pomocne, uprzejme,miłe. Nie dałam oceny "świetny" z powodu położnych laktacyjnych oraz pielęgniarek i lekarzy od noworodków. Wg mnie pod tym względem totalna porażka (i nie jest to niestety tylko moje zdanie). Łazienki obleśnie, przed potopowe (2 ubikacje i dwa prysznice NA CAŁY ODDZIAŁ)... ale pomimo wszystko rodziłabym tam po raz 2. Dlaczego? Bo dla mnie najważniejsza w ciągu tych 3 dni była opieka przy porodzie którego jak każda pierworódka strasznie się bałam.Wszystko po porodzie da się przeżyć ;D

~betty sue
3/5

Witam. Totalna porażka. W tym i innym szpitalu chciałabym aby podczas mojego porodu był tylko i wyłącznie żeński personel. Nie uznaję faceta ja ginekologa i położnika. Kobieta powinna mieć prawo do wyboru lekarza tej samej płci. Nie którzy lekarze faceci nie są zbyt delikatni PODCZAS BADANIA. Dyżuru mieszane Kochana Dyrekcjo. Codziennie lekarz kobieta na położnictwie.

~betty sue
3/5

Witam. Totalna porażka. W tym i innym szpitalu chciałabym aby podczas mojego porodu był tylko i wyłącznie żeński personel. Nie uznaję faceta ja ginekologa i położnika. Kobieta powinna mieć prawo do wyboru lekarza tej samej płci. Nie którzy lekarze faceci nie są zbyt delikatni PODCZAS BADANIA. Dyżuru mieszane Kochana Dyrekcjo. Codziennie lekarz kobieta na położnictwie.

~złamane żebro
1/5

Byłem dzisiaj ze złamanym żebrem w Nowym szpitalu w Tarnowie. "Nie jestem zachwycony" to tylko ułagodzona parafraza mojej opinii na temat tej wizyty, inaczej było by pełno pii, pii, pii. Na rentgenie czekałem 2,5 h. Zdjęcie było bez opisu- pielęgniarka z urazowego musiała się kopnąć z powrotem po opis. W okienku wydawania zdjęć RTG baby chciały mnie zabić wzrokiem za to żę śmiałem się zapytać o czas oczekiwania na zdjęcie ( nie miałem pojęci ile się czeka, a pytałem z ujmującą grzecznością). Hirurg B.B. dał mi odczuć, że łaskę mi robi mówiąc w ogóle do mnie. Jakby się nie zapytał to nawet sp...j by nie bąknął. Nie było mnie w pokoju kiedy ten pan oglądał zdjęcie, ale wiem że mieli uszkodzoną lampę w tej skrzynce do oglądania zdjęć.
Jakoś dziwnie się składa, że pozytywne opinie zwykle się ukazują częściej pod adresem Starego szpitala.
Zdrowia wszystkim

~złamane żebro
1/5

Byłem dzisiaj ze złamanym żebrem w Nowym szpitalu w Tarnowie. "Nie jestem zachwycony" to tylko ułagodzona parafraza mojej opinii na temat tej wizyty, inaczej było by pełno pii, pii, pii. Na rentgenie czekałem 2,5 h. Zdjęcie było bez opisu- pielęgniarka z urazowego musiała się kopnąć z powrotem po opis. W okienku wydawania zdjęć RTG baby chciały mnie zabić wzrokiem za to żę śmiałem się zapytać o czas oczekiwania na zdjęcie ( nie miałem pojęci ile się czeka, a pytałem z ujmującą grzecznością). Hirurg B.B. dał mi odczuć, że łaskę mi robi mówiąc w ogóle do mnie. Jakby się nie zapytał to nawet sp...j by nie bąknął. Nie było mnie w pokoju kiedy ten pan oglądał zdjęcie, ale wiem że mieli uszkodzoną lampę w tej skrzynce do oglądania zdjęć.
Jakoś dziwnie się składa, że pozytywne opinie zwykle się ukazują częściej pod adresem Starego szpitala.
Zdrowia wszystkim

~złamane żebro
5/5

Odnośnie podziału położniczego w Nowym - świetne pielęgniarki, położne, żonie aż chciało się rodzić :)

~złamane żebro
5/5

Odnośnie podziału położniczego w Nowym - świetne pielęgniarki, położne, żonie aż chciało się rodzić :)

~Ojciec dziecka
3/5

Jak wszędzie w służbie zdrowia. Jedni są OK inni traktują cię jakbyś był intruzem który nie wiadomo po co przylazł i trzeba się go jak najszybciej pozbyć.

kinga 1
5/5

Witam serdecznie.

3 maja 2014 r urodziłam córeczkę w Szpitalu Wojewódzkim im. Świętego Łukasza w Tarnowie.
Jeżeli chodzi o podejście do pracy personelu oddziału położniczego to jestem zachwycona. Panie położne, położna laktacyjna, pielęgniarki, salowe, lekarze, każda z tych osób była bardzo serdeczna, miła i chętna do pomocy. Gdy panie słyszały, że maluszek płacze zaraz przychodziły na salę i pomagały młodej niedoświadczone mamie w opiece. Pokazywały jak karmić, pielęgnować i dbać o maluszka. W każdej chwili można było wzywać personel dzwonkiem i nikt nie miał o to żadnych pretensji. Myślałam, że takie podejście do pacjenta to jest tylko w „Leśnej Górze”, ale się myliłam. W Szpitalu im. Św. Łukasza w Tarnowie jest jeszcze lepiej. A wszystko to bez żadnych znajomości, łapówek, prezentów – po prostu cudowni ludzie na właściwych miejscach. Trafiłam na naprawdę oddane swojej pracy osoby, które pomogły mi przejść przez naprawdę trudne chwile w moim życiu (od odejścia wód płodowych do momentu urodzin minęło ponad 10 godzin). Miałam wraz z osobą towarzyszącą do wyłącznej dyspozycji: salę porodową z dmuchanymi piłkami, wannę do porodu w wodzie, łazienkę, pokój w którym zdenerwowany przyszły tata mógł trochę odpocząć. Na oddziale położniczym leży się w 2 osobowych salach, także z łazienkami (porodówkę i warunki na miarę 21 wieku można zobaczyć na fotkach na stronie szpitala). Pani Ela (położna laktacyjna) miła i pomocna osoba. Bardzo długo zemną rozmawiała i dawała wskazówki dotyczące karmienia piersią (co wbrew pozorom wcale nie jest takie łatwe). Pani Wandzia (położna, odbierająca mój poród) kiedy trzeba pocieszy, a kiedy trzeba to zdecydowanie wydaje polecenia i już nie ma wyboru - trzeba rodzić :). Na koniec chciałabym podziękować wszystkim pracownikom szpitala z którymi miałam okazję przebywać podczas tych kilku dni w szpitalu. Imion wszystkich pań nie znam, ale wszystkim bardzo dziękuje za pomoc i wsparcie.

Kinga

~MMH
5/5

Pozytywne zaskoczenie. Nowe sale porodowe, bardzo dobra opieka personelu zarówno przed jak i po porodzie.

~medievalcity
3/5

Czas oczekiwania na lekarza 3, kompletny bałagan . Obsługa średnia , dużo laski , oczywiście nie brakuje też dobrych ludzi .

Piotr 35
1/5

Moja opinia to Tarnow szpital nie leczy tylko wyprowadza ludzi na drugi świat
Potrafiło wykończyć człowiek w 11 dniach poszedł o własnych siłach do szpitala na nerka usunąć potrafił zadbać o pacyjeta do prowadzili zakażenia otrzewe zamiast raz zrobić operacje to robil jo. Aszeptem 4 razy i tak człowieka wykończyli na ojomie na końcu muwie że serce nie wytrzymalo kto by tyle wytrzymał. Tylko nad stawiając kieszenie żeby im dać pieniądze i nic więc do niczego się nie na dajom lekarz w Tarnowie

~KatarzynaL
4/5

Jak najbardziej pozytywna ocena. Opieka przed jak i po porodzie. Byłam po cesarskim cięciu i położne zawsze mi służyły pomocą, przywoziły dziecko do karmienia, pytały jak się czuje, czy bardzo boli itp.

Inne usługi z kategorii Szpitale położnicze