Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej

Opis usługi Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej

Zanim w Białej Podlaskiej powstał Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, na terenie miasta funkcjonowała inna placówka medyczna, powołana w XVI wieku, z inicjatywy Eufemii z Wiśniowieckich Radziwiłłowej (dzisiaj w tym miejscu znajduje się Liceum im. J. I. Kraszewskiego). Ośrodek przez stulecia coraz bardziej rósł w siłę i przechodził liczne przeobrażenia – począwszy od nazwy, na strukturze i ofercie medycznej skończywszy. Do lat siedemdziesiątych XX wieku wybudowano prężnie działający ośrodek, złożony z kilku budynków i nawiązujący architektonicznie do założeń barokowych. Wtedy właśnie powstała inicjatywa powołania do życia nowego szpitala, którego budowa rozpoczęła się w 1974 roku. Prace trwały dwanaście lat, aż w czerwcu 1986 roku oddano do użytku ośrodek, który wtedy posiadał 615 łóżek. Kilka miesięcy później otworzono również nowoczesny Zespół Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych, znajdujący się przy ul. Dzierżyńskiego (obecnie ul. Warszawska). Kolejne lata przynosiły nowe rozwiązania i inwestycje. Do życia powołano dodatkowe jednostki, takie jak: Dział Pomocy Doraźnej, Wojewódzka Przychodnia Medycyny Pracy (dziś Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy), Ośrodek Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Obecnie, szpital jest jedną z największych placówek medycznych w północnej części województwa lubelskiego, stanowiąc ośrodek z II stopniem referencyjnym w trójstopniowej skali wyspecjalizowania szpitali. Jego strukturę tworzy 19 oddziałów, ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym oraz Izbą Przyjęć. Ponadto, jednostka posiada poradnie specjalistyczne (w tym Ginekologiczno-Położniczą oraz Neonatologiczną) oraz zakłady i pracownie diagnostyczne (m.in. Zakład Diagnostyki Obrazowej). Placówka może się pochwalić licznymi nagrodami i wyróżnieniami, zdobytymi w konkursach i rankingach takich jak: „Rodzić po ludzku” czy „Bezpieczny szpital”.

Oddział Ginekologiczno-Położniczy

Jednostka składa się z trzech odcinków: Patologia Ciąży, Ginekologia oraz Położnictwo. Każdy z nich wyposażony jest wysokiej klasy sprzęt medyczny, który pozwala na precyzyjną diagnostykę i leczenie wszelkiego rodzaju schorzeń i chorób ginekologicznych. Zakres usług, świadczonych przez oddział obejmuje: badania cytologiczne, kolposkopowe i śródoperacyjne; USG (również z Dopplerem), KTG oraz zabiegi laparoskopii i histeroskopii. Na Bloku Porodowym znajduje się sala operacyjna, gdzie wykonywane są cesarskie cięcia. Przy szpitalu od 1996 roku działa również Szkoła Rodzenia – zajęcia są bezpłatne.

Oddział Neonatologiczny
Oddział posiada III, najwyższy stopień referencyjności w zakresie opieki nad matką i dzieckiem. Oznacza to, że pomoc znajdą tutaj noworodki z najcięższymi przypadkami powikłań. Strukturę jednostki tworzą pododdziały: Noworodkowy, Patologii Noworodka i Niemowlęcia oraz Intensywnej Terapii Noworodka i Niemowlęcia, wraz z sześcioma stanowiskami intensywnej terapii. Na oddziale pomoc udzielana jest małym pacjentom nie tylko z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, ale również z innych placówek oraz noworodki wymagające dalszej opieki po leczeniu klinicznym. Dzięki współpracy z innymi, wyspecjalizowanymi jednostkami, oddział ma możliwość wykonania precyzyjnych badań i pomiarów w zakresie kardiologii, okulistyki, neurologii, rehabilitacji oraz laryngologii. Realizuje także program badań przesiewowych, które mają na celu wczesne wykrycie wad słuchu i wzroku u noworodków.

WARUNKI NA SALI PORODOWEJ
- pięć jednoosobowych sal, dostępnych nieodpłatnie,
- w dwóch salach jest w pełni wyposażona łazienka (toaleta, prysznic, bidet, wanna), pozostałe korzystają ze wspólnych sanitariatów,
- sale dostosowane są odbycia porodu rodzinnego,
- chęć odbycia porodu rodzinnego nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia,
- dodatkowe wyposażenie ułatwiające poród: piłki, worki sako, drabinki gimnastyczne, materace, wałeczki i piłki do masażu, wanna do immersji wodnej.

WARUNKI NA SALI POŁOŻNICZEJ

- szesnaście sal, w tym trzy jednoosobowe, pozostałe – dwuosobowe, dostępne nieodpłatnie,
- w pięciu salach znajdują się łazienki (z toaletą i prysznicem) – pozostałe korzystają ze wspólnych sanitariatów,
- system rooming-in, umożliwiający stały kontakt matki z dzieckiem,
- po porodzie dziecko może pozostać przy matce – bez ograniczeń, o ile pozwala na to jego stan.

ZNIECZULENIE
- w szpitalu stosuje się niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu oraz gaz Eutonox,
- znieczulenie zewnątrzoponowe odbywa się tylko według wskazań medycznych.

DOSTĘPNE RODZAJE PORODU
- poród naturalny – nieodpłatnie,
- poród rodzinny – nieodpłatnie,
- poród przez cesarskie cięcie – nieodpłatnie,
- poród w imersji wodnej (w I okresie porodu) – nieodpłatnie,
- w szczególnych przypadkach istnieje możliwość wykonania nacięcia krocza,
- cesarskie cięcie na życzenie wykonywane jest tylko w przypadku wskazań medycznych.

POBYT W SZPITALU PO PORODZIE
Po porodzie każda pacjentka ma zapewnioną profesjonalną opiekę lekarzy oraz pielęgniarek. Położne przychodzą na sale zawsze, gdy jest taka potrzeba – są do stałej dyspozycji pacjentek. W przypadku komplikacji poporodowych u noworodka, jest on przenoszony na Oddział Neonatologiczny, który posiada III, najwyższy stopień referencji. Młode mamy mogą liczyć na wsparcie rehabilitanta oraz psychologa. Osoba bliska może przebywać na sali razem z pacjentką w godzinach odwiedzin, a za zgodą ordynatora lub lekarza dyżurnego może przy niej pozostać również w innych godzinach (do indywidualnych ustaleń) – nie wiąże się to z dodatkowymi opłatami. Szpital zapewnia ubranka dla dziecka, ale panie mogą mieć swoje.

Doradca laktacyjny:

Na oddziale sześć położnych posiada ukończony Kurs Doradców Laktacyjnych i służy pomocą w zakresie porad dotyczących karmienia piersią.

Przybliżony czas pobytu:
- po porodzie bez komplikacji – 2 doby,
- po cesarskim cięciu – od 3 do 4 dób,
- po nacięciu krocza – 2 doby.

Odwiedziny:
Odwiedziny na oddziale odbywają się w godz. 14.00. – 18.00. lub w czasie uzgodnionym z ordynatorem bądź lekarzem dyżurnym.

Wyżywienie:

Posiłki wydawane są trzy razy dziennie na zasadzie cateringu. Szpital zapewnia sztućce i kubki na napoje, ale pacjentka może mieć swoje.

INNE
- na terenie szpitala znajdują się punkty handlowo-usługowe: kiosk, apteka, stanowisko z dostępem do Internetu, automat z napojami, bankomat, salon fryzjerski, punkt xero, sklep medyczny, kawiarnia, kwiaciarnia,
- rzeczy wartościowe należy założyć za pokwitowaniem w szpitalnym depozycie,
- szpital posiada punkt biblioteczny czynny od poniedziałku do czwartku w godz. 10.00. – 14.30.,
- w szpitalu znajduje się kaplica, w której od poniedziałku do niedzieli odprawione są msze w obrządku rzymskokatolickim.

WAŻNE TELEFONY
- Sekretariat I – (83) 342 82 11
- Sekretariat II – (83) 342 82 13
- Oddział Ginekologiczno-Położniczy (Ordynator) – (83) 342 84 61
- Oddział Ginekologiczno-Położniczy (Położna Oddziałowa) – (83) 342 84 72
- Trakt Porodowy – (83) 342 84 86
- Pododdział Ginekologii – (83) 342 84 68
- Pododdział Położniczy – (83) 342 84 79
- Pododdział Patologii Ciąży – (83) 342 84 80
- Oddział Neonatologiczny (Ordynator) – (83) 342 82 95
- Oddział Neonatologiczny (Pielęgniarka Oddziałowa) – (83) 342 82 92
- Pododdział Intensywnej Terapii Noworodka – (83) 342 84 97
- Pododdział Intensywnej Terapii Noworodka – (83) 342 84 98
- Pododdział Patologii Noworodka i Niemowlęcia – (83) 342 84 94
- Szkoła Rodzenia – (83) 342 84 86 (telefon całodobowy), (83) 342 84 72 (w godz. 7.00. – 14.35.)
- Izba Przyjęć (rejestracja) – (83) 342 84 14, (83) 342 84 15

Położenie na mapie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej

Opinie o usłudze Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej

5 gwiazdek
4 głosy
4 gwiazdki
0 głosów
3 gwiazdki
0 głosów
2 gwiazdki
0 głosów
1 gwiazdka
2 głosy

Średnia ocen:

4/5
Napisz swoją opinię
Pomóż innym podjąć właściwą decyzję
~mamaiada
1/5

rok temu urodzilam synka w tym szpitalu i nie polecam nikomu , żeby tam rodził obsluga rodzacej powinna byc najważniejsza tam sa tylko zarozumiale położne ktore beż łapówki nawet palcem nie kiwną . makabra

~mamaiada
1/5

rok temu urodzilam synka w tym szpitalu i nie polecam nikomu , żeby tam rodził obsluga rodzacej powinna byc najważniejsza tam sa tylko zarozumiale położne ktore beż łapówki nawet palcem nie kiwną . makabra

~Ania
5/5

nie zgadzam się. niespełna 2tyg temu urodziłam w białej córeczkę i jestem naprawdę zadowolona z porodu. bardzo miłe panie położne, naprawdę złote kobiety (Pani Ula, P.Agnieszka i jeszcze jedna pani której imienia niestety nie pamiętam) świetnie wszystko prowadziły, wspierały mnie... po porodzie na oddziale też bardzo fajnie, położne, pielęgniarki zaglądały do nas, pytały czy nic nie trzeba i naprawdę wszystko za ''dziękuję'' tak więc polecam naprawdę rodzić w białej. a Pani może po prostu nieszczęśliwie trafiła na taką zmianę.

~Ania
5/5

nie zgadzam się. niespełna 2tyg temu urodziłam w białej córeczkę i jestem naprawdę zadowolona z porodu. bardzo miłe panie położne, naprawdę złote kobiety (Pani Ula, P.Agnieszka i jeszcze jedna pani której imienia niestety nie pamiętam) świetnie wszystko prowadziły, wspierały mnie... po porodzie na oddziale też bardzo fajnie, położne, pielęgniarki zaglądały do nas, pytały czy nic nie trzeba i naprawdę wszystko za ''dziękuję'' tak więc polecam naprawdę rodzić w białej. a Pani może po prostu nieszczęśliwie trafiła na taką zmianę.

~Marzena1234
5/5

Polecam moja babcia jest w tej chwili w tym szpitalu na okulistyce jest przeszczęsliwa ,że tam trafiła ,bardzo miła obsługa szpitala,panie pielęgniarki bardzo pomagają i za to bardzo dziękuję ,jedzenie dobre i ciepłe,Jest mile zaskoczona i pod wrażeniem ,że tak może być dziękujemy bardzo za fajną atmosferę.

~Poród2014
5/5

SUPER SZPITAL I OBSŁUGA. GDYBY NIE ORDYNATOR KISIEL TO MOJA CÓRCIA BY NIE ŻYŁA.