Szpital im. Stanisława Leszczyńskiego w Katowicach

Opis usługi Szpital im. Stanisława Leszczyńskiego w Katowicach

Początki szpitala datuje się na rok 1904, gdy ośrodek posiadał Oddział Chirurgiczny (z Salą Operacyjną), laboratorium chemiczno–bakteriologiczne, Oddział Wewnętrzny, Oddział Położniczo-Ginekologiczny oraz trzy izolatki dla osób chorych psychicznie. Szpital pod obecną nazwą i w tym kształcie funkcjonuje od 1998 roku, a w jego skład wchodzą dwie mniejsze placówki medyczne: Szpital – Zespół nr 1 (dawny Szpital Miejski nr 6) oraz Szpital – Zespół nr 2 (dawny Szpital Przemysłowy). Strukturę szpitala tworzy jedenaście oddziałów, w tym Ginekologiczno-Położniczy praz Neonatologiczny. Ponadto, na jego terenie znajdują się również poradnie specjalistyczne (w tym Ginekologiczno-Położnicza, Leczenia Niepłodności, Laktacyjna, Patologii Noworodka oraz Neonatologiczna), Szkoła Rodzenia oraz zakłady i pracownie – Ultrasonograficzna oraz Diagnostyki Obrazowej.

Profesjonalna kadra lekarska i pielęgniarska zapewnia najwyższą jakość świadczonych usług. Zostało to zauważone i docenione nie tylko przez pacjentów, ale również specjalistów, którzy przyznali szpitalowi takie wyróżnienia jak: Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2000 oraz tytuł „Szpitala Przyjaznego Dziecku”. Jedną z misji placówki jest działalność prozdrowotna, która ma na celu promowanie zdrowego stylu życia wśród mieszkańców województwa śląskiego, wyrażona między innymi w akcjach antynikotynowych. Dzięki nawiązanej z warszawskim Zakładem Epidemiologii i Prewencji Nowotworów współpracy, walka z nałogami przebiega znacznie sprawniej i efektywniej.

Oddział Ginekologiczno-Położniczy i Neonatologiczny
Dzięki temu, że ośrodek uzyskał tytuł „Szpitala Przyjaznego Dziecku”, oddział może realizować program „Dziesięć kroków do udanego karmienia piersią”. Chodzi o promowanie naturalnej metody karmienia noworodków, która jest coraz popularniejsza. Wynika to przede wszystkim z walorów zdrowotnych, jakie ta metoda ze sobą niesie. Oddział posiada także szereg innych wyróżnień, które świadczą o wysokim poziomie usług i tym, że pacjenci mogą zaufać zatrudnionym tu pracownikom. Na oddziale wykonuje się wiele różnego rodzaju zabiegów i operacji ginekologicznych. Są to między innymi: operacyjne leczenie mięśniaków macicy; endoskopia ginekologiczna; operacyjne leczenie wypadania narządu rodnego; operacyjne leczenie guzów przydatków; operacyjne leczenie nietrzymania moczu oraz endoskopia ginekologiczna. Przy szpitalu od 1999 roku działa Szkoła Rodzenia – cena za kurs wynosi 250 zł. Oddział posiada 70 łóżek: 35 na części ginekologicznej i 35 na położniczej.

Misją Oddziału Neonatologicznego jest ratowanie życia najmłodszych pacjentów. Tutaj noworodki znajdą fachową opiekę pielęgniarek oraz lekarzy specjalistów z różnych dziedzin medycyny, drugiego stopnia specjalizacji. Profesjonalizm kadry medycznej oraz wysoka jakość świadczonych usług odzwierciedla się w stale rosnącej liczbie odbieranych w szpitalu porodów. Rodzące tutaj pacjentki nie muszą się o nic martwić, bo wszystko, czego potrzebują podczas porodu i połogu, mają zapewnione na miejscu.

WARUNKI NA SALI PORODOWEJ
- dwie sale porodowe, jednoosobowe – dostępne nieodpłatnie,
- sale posiadają łazienki z pełnym węzłem sanitarnym (toaleta, prysznic, bidet),
- sale przystosowane są do odbywania porodów rodzinnych,
- dodatkowe wyposażenie ułatwiające poród: piłki, worki sako, wanna z hydromasażem, drabinki, materac do ćwiczeń gimnastycznych,
- na sali porodowej z ciężarną może przebywać jedna osoba bliska (np. mąż lub siostra), jeśli pacjentka tego sobie życzy,
- pobyt osoby towarzyszącej jest darmowy, ale wiąże się z przestrzeganiem regulaminu porodu rodzinnego,
- uczestnictwo w porodzie rodzinnym wymaga ukończenia kursu w Szkole Rodzenia (należy udokumentować to zaświadczeniem), zarówno przez ciężarną, jak i osobę towarzyszącą – wtedy nie wymaga to zgłoszenia chęci odbycia porodu rodzinnego. W przypadku braku ukończenia kursu w Szkole Rodzenia, konieczna jest zgoda ordynatora oddziału lub jego zastępców,
- istnieje możliwość wyboru położnej do porodu. Wiąże się to z podpisaniem umowy cywilno-prawnej ze szpitalem o indywidualną opiekę położnej – jej koszt to 810 zł.

WARUNKI NA SALI POŁOŻNICZEJ
- osiem sal położniczych, w tym: cztery dwuosobowe, trzy trzyosobowe i jedna czteroosobowa – dostępne nieodpłatnie,
- sale poporodowe dwu- i trzyosobowe, modyfikowane w zależności od ilości położnic,
- sale dwuosobowe mogą być do wykorzystania jednoosobowego, na prośbę pacjentki,
- IV okres porodu odbywa się na sali w Bloku Operacyjnym,
- wszystkie sale położnicze mają własne, oddzielne węzły sanitarne, wyposażone w toaletę i prysznic,
- system rooming-in, który zapewnia stały kontakt matki z dzieckiem,
- dziecko bezpośrednio po porodzie (jeszcze przed odpępnieniem) umieszczane jest na brzuchu matki (kontakt „skóra do skóry”) i ma z nią bezpośredni kontakt tak długo, jak życzy sobie pacjentka i pozwalają na to warunki. W razie zmęczenia matki lub konieczności wykonania zabiegów porodowych (np. rewizji instrumentalnej jamy macicy przy znieczuleniu ogólnym dożylnym), noworodek przekazywany jest neonatologom na czas zabiegu. W IV okresie porodu noworodek przebywa z matką.

ZNIECZULENIE
- w szpitalu stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe lub różne modyfikacje znieczuleń przewodowych,
- znieczulenie zewnątrzoponowe wykonywane jest bezpłatnie na życzenie pacjentki, która zobowiązana jest do posiadania aktualnych badań (morfologia, układ krzepnięcia) oraz do odbycia konsultacji anestezjologicznej, po której kwalifikowana jest do znieczulenia. Pacjentki bez aktualnych badań i/lub bez konsultacji anestezjologicznej również mogą skorzystać ze znieczulenia porodu, którego rodzaj ustalany jest w zależności od zaawansowania porodu.

DOSTĘPNE RODZAJE PORODU
- poród naturalny w różnych pozycjach – na łóżku lub fotelu porodowym,
- poród w wodzie,
- poród przez cesarskie cięcie (wykonywane wyłącznie wedle wskazań medycznych lub położniczych),
- poród rodzinny,
- w sytuacji, gdy istnieje ryzyko pęknięcia krocza, istniej możliwość wykonania jego nacięcia.

POBYT W SZPITALU PO PORODZIE
Pacjentki mają zapewnioną profesjonalną, całodobową opiekę wysoko wykwalifikowanej kadry medycznej. Pielęgniarki dostępne są na każde życzenie oraz wezwanie pacjentki. Istnieje możliwość wezwania zarówno pielęgniarki Oddziału Położniczego, jak i neonatologicznej, za pomocą oddzielnych dzwonków przyłóżkowych. Ponadto, trzy razy dziennie odbywa się obchód pielęgniarski. Noworodki do 33 tygodnia włącznie mają zagwarantowaną pełną pomoc i opiekę na Oddziale Neonatologicznym, znajdującym się na terenie szpitala. Oddział posiada II stopień referencyjności w skali opieki nad matką i dzieckiem. Dzieci urodzone przed 33 tygodniem ciąży przenoszone są do ośrodka z wyższym, III stopniem referencji. Z pacjentką po porodzie może przebywać osoba bliska w godzinach odwiedzin na Oddziale. Nie ma możliwości nocowania. Panie po cesarskich cięciach mogą mieć rozszerzone godziny odwiedzin. W razie potrzeby lub konieczności pacjentka może skorzystać z pomocy rehabilitanta oraz psychologa. Jeżeli młode mamy decydują się na karmienie piersią, mogą liczyć na wsparcie położnych i lekarzy, którzy uprawnieni są w zakresie doradztwa laktacyjnego. Można je uzyskać już na sali porodowej, a także na salach położniczych, na życzenie pacjentki. Podczas pobytu noworodka, szpital zapewnia wszystkie potrzebne rzeczy, włącznie z ubrankami, podkładami w wózkach neonatologicznych i kocykami. Matka zobowiązana jest posiadać ze sobą nawilżane chusteczki i pieluchy jednorazowe. Przy wypisie należy posiadać własne ubranie dla noworodka.

Przybliżony czas pobytu:

- po porodzie naturalnym – dwie doby,
- po nacięciu krocza – dwie doby,
- po cesarskim cięciu – od trzech do czterech dób,
- w razie powikłań lub komplikacji okołoporodowych lub z przyczyn neonatologicznych, czas pobytu może być modyfikowany.

Odwiedziny:
Pacjentki po porodzie mogą być odwiedzane przez najbliższe osoby – ojciec dziecka, rodzeństwo, rodzice – przez całą dobę. Na oddziale obowiązuje cisza nocna. Ilość osób odwiedzających poszczególne pacjentki jednorazowo jest ograniczona, ze względu na zachowanie intymności.

Wyżywienie:

Szpital dysponuje własną kuchnią, z której wydawane są posiłki trzy razy dziennie (śniadania obiady, kolacje). Posiadanie własnych naczyń i sztućców nie jest wymagane, niemniej pacjentki mogą posiadać własną zastawę.

WAŻNE TELEFONY
- Centrala telefoniczna – (32) 251 52 31 do 34, (32) 251 90 24
- Sekretariat – (32) 251 17 61, (32) 205 09 91 do 92
- Położnicza Izba Przyjęć – (32) 251 52 31, wew. 309
- Oddział Ginekologiczno-Położniczy (Ordynator) – (32) 251 52 31, wew. 303
- Sala porodowa – (32) 251 52 31, wew. 311
- Oddział Neonatologiczny (Ordynator) – (32) 251 52 31, wew. 299
- Poradnia Ginekologiczno-Położnicza, Leczenia Niepłodności – (32) 251 52 31, wew. 315
- Szkoła Rodzenia – (32) 251 52 31, wew. 311

Położenie na mapie Szpital im. Stanisława Leszczyńskiego w Katowicach

Opinie o usłudze Szpital im. Stanisława Leszczyńskiego w Katowicach

5 gwiazdek
12 głosów
4 gwiazdki
2 głosy
3 gwiazdki
0 głosów
2 gwiazdki
1 głos
1 gwiazdka
0 głosów

Średnia ocen:

5/5
Napisz swoją opinię
Pomóż innym podjąć właściwą decyzję
~anna
5/5

Witam,

Jestem mamą dwójki wspaniałych dzieciaków.
Oba porody odbywały się w szpitalu im.S.Leszczyńskiego w Katowicach.
Warunki bdb i opieka również. Ja polecam poród w asyście Pani położnej Małgorzaty Polak. Wspaniała doświadczona położna!!!
A o samym szpitalu: bezpłatny dostęp do znieczulenia przy porodzie, komfortowe pokoiki z łazienkami. Ja polecam!

~anna
5/5

Witam,

Jestem mamą dwójki wspaniałych dzieciaków.
Oba porody odbywały się w szpitalu im.S.Leszczyńskiego w Katowicach.
Warunki bdb i opieka również. Ja polecam poród w asyście Pani położnej Małgorzaty Polak. Wspaniała doświadczona położna!!!
A o samym szpitalu: bezpłatny dostęp do znieczulenia przy porodzie, komfortowe pokoiki z łazienkami. Ja polecam!

~gumiś
5/5

Witam - ja też zdecydowałam się tam rodzić. czy możesz zamieścić listę rzeczy potrzebnych do porodu i na pobyt? Trzeba zabierać swoje ubranka dla dziecka?

~gumiś
5/5

Witam - ja też zdecydowałam się tam rodzić. czy możesz zamieścić listę rzeczy potrzebnych do porodu i na pobyt? Trzeba zabierać swoje ubranka dla dziecka?

~Haniah
5/5

Rodziłam tam synka niespełna 2 lata temu. wczesniej tydz leżałam- Maluch urodził się 2 tyg po terminie, opieka- pod każydm wzg - relewacyjna. ordynator oddziału- pierwsza klasa. warunki- super. podejście do pacjenta- super. nie ma się do czego "przyczepić". zdecydowanie polecam mamom z K-c i okolic:)

~Haniah
5/5

Rodziłam tam synka niespełna 2 lata temu. wczesniej tydz leżałam- Maluch urodził się 2 tyg po terminie, opieka- pod każydm wzg - relewacyjna. ordynator oddziału- pierwsza klasa. warunki- super. podejście do pacjenta- super. nie ma się do czego "przyczepić". zdecydowanie polecam mamom z K-c i okolic:)

~Ewa 1981
5/5

Najalepszy szpital jaki może tylko być urodziłam w nim dwójkę dzieci teraz na świt przyjdzie trzecie oddział Ginekologii jak i Położnictwa bardzo sobie chwalę wykwalifikowana kadra lekarska jak i połoznicza bardzo dobrzy lekarze a szczególnie ordynator oddziałów GIN-POŁ. DR.JERZY ŚWITAŁA WSPANIAŁY LEKARZ pielegniarki bardzo miłe i zawsze pomocne położne zawsze służą pomocą a w szczególności Położna P.Małgorzata Polak jest wspaniałym człowiekiem na jej ręce przyszły moje dzieci byłam otoczona jej opieką przed i w trakcie porodu POLECAM bo to jest człowiek Anioł

eureczka
5/5

Polecam ten Szpital. Bardzo dobra opieka. Ordynator to fantastyczny lekarz i człowiek. My rodziliśmy z położną Magdaleną Kot - rewelacja!! (kwiecień 2013) Neonatologia - wszystkie Panie przesympatyczne, ciepłe, wszystko wytłumaczą.. Polecam!!!! :) Za drugim razem też wybiorę ten szpital!

~cynamon
5/5

Rodziłam w tym szpitalu 3,5 roku temu pierwsze dziecko. Drugi poród już niebawem i również wybrałam szpital na Raciborskiej. Poza porodem leżałam tam wcześniej dwukrotnie. Polecam szpital im.Leszczyńskiego z kilku powodów: świetni lekarze i bardzo ciepłe, dyskretne i empatyczne pielęgniarki i położne - opieka super (niezależnie od okoliczności, z powodu których jest się tam pacjentką...), kameralna atmosfera, pokoiki z łazienkami, czysto. Rodziłam razem z panią Anią Kwiecień. To anioł, nie człowiek. Nie opuszczała mnie na krok od początku do końca. Mam nadzieję, że trafię na jej dyżur przy narodzinach drugiego dziecka.

~pacjentka.EWA
5/5

Ja bylam tam operowana, super, operowal, mnie doktor Adam Nowara, to czlowiek o zlotych rekach, dziekuje mu za wszystko z calego serca.

~B. Moskwa
5/5

Zdecydowanie polecam. Trzy razy miałam przyjemność urodzić w tym szpitalu. Za każdym razem towarzyszyła mi p. Małgorzata Polak za co dziękuję. Ta przesympatyczna położna sprawiła,że porody nie były czymś strasznym lecz wyjątkowym doznaniem. Jak rodzić to tylko w tym szpitalu :-)

~Katka1987
4/5

Jak najbardziej polecam w sierpniu urodziłam tam córeczkę położna Alicja poprostu super potrafiła również bardzo wesprzeć psychicznie jedyne na co mogę narzekać to dr Orwat żałuję że to właśnie na nią trafiłam przy porodzie. Potrafiła zadać ból przy badaniu większy niż sam poród.

~RaczejNie
2/5

Rodziłam naturalnie w lutym i nie polecam przynajmniej jeżeli chodzi o mnie to więcej tam rodzić nie będę.Wypisali mnie ze stanem zapalnym do domu włączając antybiotyk. Po 2tyg przyjechałam znów (pojawiły się niepokojące objawy)okazało się że mi zostawili resztki po porodzie i musiałam mieć czyszczenie.Ogólnie przez cały pobyt w szpitalu brak konkretnych informacji czułam się jak intruz " po co Pani tutaj jest" rozumiem, że tyle jest pacjentek, że nie ma czasu ale chyba żeby być traktowanym jak człowiek... trzeba prywatnie chodzić i płacić. Niestety.

~Iwona15
5/5

Hej, rodzilam w Katowickim Centrum Onkologii pół roku temu. Jestem zachwycona! Porod to wręcz bajka z takim personelem,fachowa pomoc i wsparcie! Opieka po porodzie super, niczego mi nie brakowało, jeśli miałam jakiś problem Panie Położne służyły radą i pomocą! Polecam z całego serca ! Pozdrawiam

~Małgo1982
4/5

WItam, rodziłam w tym szpitalu swojego pierwszego syna w 2009 roku. Przyjechałam na porodówkę po odejściu w domu wód o 3 nad ranem. O 9 dostałam kroplówki z oksytocyną bo akcji żadnej nie było. O 15:30 urodziłam siłami natury zdrowego syna. Miałam znieczulenie. Główna położna od razu kazała mi je dać bo dostałam bóli krzyżowych.
Mój synek był atrakcją całego szpitala bo miał włosy jak dziewczynka zaraz po porodzie :) Jedyny minus był taki że trafiłam na nieodpowiednią osobe po porodzie która nie pokazała mi jak przystawiać dziecko. W konsekwencji lezeliśmy 5 dni bo mały miał podwyższoną bilirubinę.

Inne usługi z kategorii Szpitale położnicze