Pomorskie Centrum Traumatologii im. M. Kopernika w Gdańsku

Opis usługi Pomorskie Centrum Traumatologii im. M. Kopernika w Gdańsku

Historia Pomorskiego Centrum Traumatologii im. M. Kopernika zaczęła się w 1845 roku, gdy do życia powołana została organizacja dobroczynna gdańskich protestantów dla opieki nad biednymi i chorymi. Przełomowy był rok 1857, gdy otworzono szpitalik dla dzieci przy ul. Pohulanka 10. Kolejne lata przynosiły nowe zmiany i rozwiązania, między innymi przejęcie nowej lokalizacji (ul. Nowe Ogrody) oraz liczne przebudowy. Dzisiaj Centrum jest szpitalem wielospecjalistycznym (posiada II stopień referencyjności w trzystopniowej skali wyspecjalizowania szpitali), w skład którego wchodzi trzydzieści oddziałów, w tym: Ginekologia, Neonatologia, Patologia Ciąży, Patologia Noworodków oraz Położniczy rooming-in. Ponadto, w placówce znajduje się Izba Przyjęć, Pracownia Diagnostyki Obrazowej oraz poradnie specjalistyczne, między innymi: Położniczo-Ginekologiczna oraz Patologii Ciąży.

Oddział Ginekologiczny

W oddziale pracują lekarze II stopnia wyspecjalizowania, którzy razem z wykwalifikowanym personelem pielęgniarskim zapewniają fachową pomoc i opiekę kobietom w ciąży. Nowoczesne metody diagnostyki obrazowej pozwalają na dokładne zweryfikowanie stanu zdrowia pacjentek. Szpital świadczy także usługi z zakresu operacji ginekologicznych drogą brzuszną oraz pochwową, poza leczeniem operacyjnym schorzeń onkologicznych. Od 2006 roku placówka dysponuje najnowszej klasy sprzętem do diagnostyki histeroskopowej, natomiast pracownia urodynamiki pomaga w leczeniu kobiet z objawami wysiłkowego nietrzymania moczu, za pomocą tzw. zabiegów taśmowych.

Oddział Neonatologiczny

Zatrudnione w oddziale pielęgniarki posiadają dyplomy medycznych studiów wyższych, ze specjalizacją pielęgniarstwa pediatrycznego i ratunkowego – dodatkowo posiadają liczne kursy kwalifikacyjne, co świadczy o wysokiej jakości świadczonych usług. Zarówno Oddział Neonatologiczny, jak również Patologii Noworodków, posiadają II stopień referencyjności. Dzięki systemowi rooming-in, dziecko od pierwszych chwil narodzin może przebywać cały czas z matką, która pod czujnym okiem lekarzy i pielęgniarek zapoznaje się z technikami opieki nad dzieckiem, a przy pomocy doradcy laktacyjnego uczy się karmienia piersią (oddział promuje naturalne metody karmienia). W razie wątpliwości dotyczących opieki nad noworodkiem, lekarze neonatolodzy pełnią całodobowy dyżur i pacjentka w każdym momencie dnia i nocy może zwrócić się o poradę. Na oddziale znajduje się 28 łóżeczek w systemie rooming-in oraz pięć na Sali Adaptacyjnej.

Na oddziale wykonywane są następujące badania i zabiegi: monitorowanie podstawowych parametrów życiowych (akcji serca, saturacji, ciśnienia tętniczego, diurezy, poziomów glukozy); szczepienia przeciwko WZW-B i gruźlicy; badanie przesiewowe słuchu, fototerapia w przypadku wzmożonej żółtaczki noworodkowej; testy przesiewowe w kierunku wrodzonych zaburzeń metabolicznych (między innymi feynyloketonurii, niedoczynności tarczycy, mukowiscydozy); diagnostyka obrazowa (RTG klatki piersiowej, USG mózgowia i jamy brzusznej, ECHO serca) przy łóżku pacjenta; test pulsoksymetryczny (pozwalający na wczesne wykrycie przewodozależnych wad serca) oraz konieczne badania laboratoryjne i bakteriologiczne.

Oddział Patologii Noworodków

Nowoczesny sprzęt, w jaki wyposażony jest Oddział Patologii Noworodków, gwarantuje profesjonalne leczenie, diagnostykę oraz hospitalizację. Na miejscu dostępni są specjaliści, którzy udzielają wymaganych konsultacji z zakresu: kardiologii, chirurgii, neurologii, laryngologii oraz okulistyki. Ponieważ w szpitalu znajduje się również Klinika Chirurgii Dziecięcej wraz z Oddziałem Kardiochirurgii Dziecięcej, konsultacja medyczna dostępna jest na miejscu, bez konieczności transportu do innego ośrodka. Oddział przyjmuje także do leczenia i diagnostyki noworodki z rozpoznanymi prenatalnie wadami rozwojowymi. Na oddziale znajdują się cztery stanowiska intensywnej terapii, trzy stanowiska opieki ciągłej oraz trzy stanowiska opieki pośredniej. Ponadto, szpital zaopatrzony jest w wysokiej klasy sprzęt do podtrzymywania życia i noworodków: respiratory, inkubatory otwarte i zamknięte, pulsoksymetry, pompy infuzyjne, kardiomonitory, czujniki bezdechów, lampy do fototerapii.

Na oddziale wykonywane są następujące badania i zabiegi: wkłucia centralne drogą naczyń obwodowych; podaż dotchawicza surfaktantu noworodkom niewydolnym oddechowo, urodzonym przedwcześnie; transfuzja wymienna; diagnostyka i leczenie infekcji wewnątrzmacicznych, wad rozwojowych, noworodków urodzonych przedwcześnie, z niską masą urodzeniową, z zaburzeniami metabolicznymi, z zaburzeniami ze strony układu oddechowego, krążenia, nerwowego, moczowego, przewodu pokarmowego; nakłucia lędźwiowe; leczenie niewydolności oddechowej- nieinwazyjne wsparcie oddechowe (N-CPAP), wsparcie oddechowe przy pomocy respiratora; cewnikowanie naczyń pępowinowych; żywienie przez sondę założoną do żołądka; żywienie pozajelitowe oraz cewnikowanie pęcherza moczowego.

Oddział Patologii Ciąży

Podobnie jak w przypadku Oddziałów Neonatologii i Patologii Noworodków, Patologia Ciąży również posiada II stopień referencyjności. Opiekę nad pacjentkami sprawuje wysoko wykwalifikowana kadra lekarska i pielęgniarska. Oddział oferuje pełną diagnostykę w oparciu o diagnostykę obrazową we własnej, nowocześnie wyposażonej pracowni. Na oddziale znajdują się trzy sale trzyosobowe oraz jedna sala jednoosobowa, zamiennie z Ginekologią z dodatkowym wyposażeniem (radio, lodówka, telewizor, telefon).

Oddział Położniczy i Poradnia Laktacyjna

Na Oddziale Położniczym dostępny jest poród rodzinny. Krewni którzy chcą odwiedzić młodą matkę, mogą to zrobić w specjalnej Sali Odwiedzin, a noworodka mają możliwość obserwować zza szyby. Ponieważ niezwykle istotną kwestią jest karmienie, zaleca się metody naturalne – bezpłatną, fachową pomoc pacjentki mogą znaleźć w Poradni Laktacyjnej, znajdującej się w Izbie Przyjęć. Sale dla ciężarnych są nowocześnie urządzone w kolorowych tonacjach, co niewątpliwie uprzyjemnia pobyt w szpitalu.

Trakt Porodowy
Miejscem narodzin dzieci jest Trakt Porodowy, zapewniający komfortowe warunki rodzenia. Dwu- i trzyosobowe sale wyposażone są w łóżeczka na kółkach dla noworodków; łóżko porodowe, nowoczesny sprzęt medyczny oraz akcesoria ułatwiające poród (worki sako, piłki, drabinki, stołki do porodu, materace). Na Trakcie znajduje się również osobna sala do cesarskich cięć, wykonywanych w znieczuleniu ogólnym lub zewnątrzoponowym oraz trzy indywidualne sale przystosowane do porodów rodzinnych. Dodatkowym udogodnieniem dla pacjentek są spotkania z anestezjologiem, które odbywają się w każdy czwartek o godz. 13.00. w Bibliotece Oddziału Ginekologii i Położnictwa. Tam, ciężarne do 37. tygodnia ciąży mogą się dowiedzieć jaka jest dostępność znieczulenia zewnątrzoponowego.

Potrzebne dokumenty
- skierowanie do szpitala,
- wyniki badań diagnostycznych,
- karty informacyjne dotyczące przebytego leczenia,
- dowód ubezpieczenia i dowód tożsamości.

Rzeczy, jakie należy wziąć do szpitala
- mydło,
- pasta i szczoteczka do zębów,
- grzebień,
- ręczniki,
- przybory kosmetyczne,
- bielizna osobista,
- piżama,
- szlafrok,
- kapcie.

WARUNKI NA SALI PORODOWEJ
- trzy jednoosobowe sale porodowe, dostępne nieodpłatnie,
- sale nie posiadają własnych łazienek,
- dodatkowe wyposażenie ułatwiające kobiecie poród (piłki, materace, worki sako),
- na sali porodowej może pozostać osoba bliska (np. ojciec dziecka),
- sale dostosowane są do odbywania porodów rodzinnych, bez dodatkowych opłat i konieczności wcześniejszego zgłoszenia.

WARUNKI NA SALI POŁOŻNICZEJ
- dwanaście sal położniczych, w tym jedna jednoosobowa, siedem dwuosobowych i cztery trzyosobowe, dostępnych nieodpłatnie,
- sale nie posiadają własnych łazienek – dostępne są do ogólnego użytku na oddziale (toaleta i prysznic),
- dziecko bezpośrednio po urodzeniu ma możliwość pozostania z matką – w zależności od sytuacji medycznej pacjentki lub noworodka,
- system rooming-in, który zapewnia stały kontakt z matką po porodzie,
- pierwsze karmienie dziecka odbywa się w obecności położnej noworodkowej.

ZNIECZULENIE
- w szpitalu dostępne są dwa rodzaje znieczulenia: dożylne oraz zewnątrzoponowe, dostępne nieodpłatnie.

DOSTĘPNE RODZAJE PORODÓW
- poród naturalny – nieodpłatnie,
- poród przez cesarskie cięcie – nieodpłatnie,
- poród rodzinny – nieodpłatnie,
- w szczególnych przypadkach istnieje możliwość wykonania nacięcia krocza.

POBYT W SZPITALU PO PORODZIE

Pacjentkami opiekuje się wykwalifikowany i doświadczony personel lekarski i pielęgniarski. Na jednym dyżurze opiekę sprawują w pełni dyspozycyjne położne. W razie komplikacji poporodowych, noworodek przenoszony jest do znajdującego się na terenie szpitala Oddziału Neonatologicznego. Jeśli wystąpi taka potrzeba lub konieczność, pacjentki mają zagwarantowaną pomoc psychologa i rehabilitanta. Ponieważ w szpitalu znajduje się również Poradnia Laktacyjna, młode mamy mogą zasięgnąć fachowych porad z zakresu karmienia piersią. Szpital zapewnia ubranka dla dziecka, ale tylko na czas pobytu w ośrodku.

Przybliżony czas pobytu:
- po porodzie bez komplikacji – trzy pełne doby,
- po cesarskim cięciu – trzy pełne doby,
- po nacięciu krocza – trzy pełne doby.

Odwiedziny:
Na oddziale znajduje się Sala Odwiedzin, gdzie można widywać się z pacjentkami od godzin porannych do godz. 21.00.

Wyżywienie:
Wyżywienie odbywa się na zasadzie cateringu. Oddział dysponuje własnymi sztućcami i kubkami na napoje.

WAŻNE TELEFONY
- Centrala – (58) 76 40 100
- Sekretariat – (58) 76 40 340
- Ginekologia – (58) 76 40 171
- Sala porodowa – (58) 76 40 165 (166)
- Izba Przyjęć – (58) 76 40 105
- Neonatologia – (58) 76 40 157
- Sala Patologii Noworodków – (58) 76 40 157
- Sala Intensywnej Terapii Noworodków – (58) 76 40 156
- Patologia Ciąży – (58) 76 40 161
- Położnictwo – (58) 76 40 163
- Poradnia Ginekologiczno-Położnicza – (58) 76 40 777
- Poradnia Patologii Ciąży – (58) 76 40 797

Położenie na mapie Pomorskie Centrum Traumatologii im. M. Kopernika w Gdańsku

Opinie o usłudze Pomorskie Centrum Traumatologii im. M. Kopernika w Gdańsku

5 gwiazdek
4 głosy
4 gwiazdki
0 głosów
3 gwiazdki
0 głosów
2 gwiazdki
0 głosów
1 gwiazdka
4 głosy

Średnia ocen:

3/5
Napisz swoją opinię
Pomóż innym podjąć właściwą decyzję
~monika s.
5/5

Szpital wojewódzki jak dla mnie jest nr 1!
Rodziłam w nim swojego drugiego synka raz w 2009roku i teraz w kwietniu 2012.Opieka na porodówce nie zastąpiona. była w sumie 4 osobowa ekipa 3 położne - P.Madzia, Renia i Bożenka?! do tego dr Konderak. Ludzie cuudni ,mega pomocni i w ogóle. Same NAJ mi się cisną na usta jak pomyślę o każdym z nich - dziękuję Wam że mogłam z Wami dzielić narodziny Naszego Filipka :)
Później na sali też wszystko tak jak być powinno. Dzwonek nad łóżkiem mógł zostać użyty o każdej porze dnia i nocy ,od razu przychodziła Pani położna lub doradczyni laktacyjna. Także szpital w 200% godny rodzenia po ludzku :) POLECAM

~monika s.
5/5

Szpital wojewódzki jak dla mnie jest nr 1!
Rodziłam w nim swojego drugiego synka raz w 2009roku i teraz w kwietniu 2012.Opieka na porodówce nie zastąpiona. była w sumie 4 osobowa ekipa 3 położne - P.Madzia, Renia i Bożenka?! do tego dr Konderak. Ludzie cuudni ,mega pomocni i w ogóle. Same NAJ mi się cisną na usta jak pomyślę o każdym z nich - dziękuję Wam że mogłam z Wami dzielić narodziny Naszego Filipka :)
Później na sali też wszystko tak jak być powinno. Dzwonek nad łóżkiem mógł zostać użyty o każdej porze dnia i nocy ,od razu przychodziła Pani położna lub doradczyni laktacyjna. Także szpital w 200% godny rodzenia po ludzku :) POLECAM

~anna g
5/5

Rodziłam w szpitalu w 2004 roku i wiedziałam ,że następnym razem też tam urodzę.W 2010 r urodziłam córeczkę.Był to bardzo trudny poród- pośladkowy.Pomoc specjalistów pozwoliła aby poród odbył się bez komplikacji.Położne wspaniałe,pomocne w każdej sytuacji.Polecam

~anna g
5/5

Rodziłam w szpitalu w 2004 roku i wiedziałam ,że następnym razem też tam urodzę.W 2010 r urodziłam córeczkę.Był to bardzo trudny poród- pośladkowy.Pomoc specjalistów pozwoliła aby poród odbył się bez komplikacji.Położne wspaniałe,pomocne w każdej sytuacji.Polecam

~Oburzona mama
1/5

Witam.Rodziłam w 2008 roku. Sam poród przy asyście 3-4 osób,słychać było,że się dobrze dogadują,więcą co robić itd. Wtedy tak myślałam, dopóki nie okazało się,że każą mi rodzić naturalnie.. dziecko 4,2kg, poród główka z rączką,dziecko owinięte pępowiną,węzeł prawdziwy na pępowinie.. podano mi tlen i tyle..ból koszmarny, rozerwało mnie i tyle..prócz rozmowy o mojej pracy zawodowej kontaktu z pacjętem 0..w innym szpitalu zrobiliby mi cesarke.. po przewiezieniu na poporodowy doznałam szoku..opieki 0, przez 4 dni leżałam w zakrwawionej pościeli,nikt się nie zainteresował tym nawet, gdyby nie pielęgniarka która leżała po porodzie obok mnie to nawet oddział nie wiedziałby,ze ze mną żle bo mieli młode matki w du.. nie miałam pokarmu przez 4 dni i dokarmianie dziecka mlekiem sztucznym nie wchodziło w gre.. córka straciła11% wagi urodzeniowej,wciąż płakała a te 'pielęgniarki' chodziły i mnie upominały,że mam córke uciszyć!! a co do dzwonka nad łóżkiem..obok mnie leżała dziewczyna która żle się czuła i zadzwoniła..przyszła pielęgniarka i tak ją opierdzieliła...że ta się popłakała,bo ten dzwonek jest tylko w razie zagrożenia życia.. a doradztwo laktacyjne..śmiech na sali,bo codziennie o karminiu opowiadała inna pani,na następny dzień przychodziła inna i kazała robić inaczej!!! przez 5 dni dane mi było pospać 5 godzin, bo nikt się nie interesował moim słabym stanem zdrowia oraz tym,ze moje dziecko nie ma co jeść a skarżyłam się wszystkim lekarzą i pielęgniarką na oddziale!! WIELKI SKANDAL. Teraz będę rodzić na klinicznej!

~Oburzona mama
1/5

Witam.Rodziłam w 2008 roku. Sam poród przy asyście 3-4 osób,słychać było,że się dobrze dogadują,więcą co robić itd. Wtedy tak myślałam, dopóki nie okazało się,że każą mi rodzić naturalnie.. dziecko 4,2kg, poród główka z rączką,dziecko owinięte pępowiną,węzeł prawdziwy na pępowinie.. podano mi tlen i tyle..ból koszmarny, rozerwało mnie i tyle..prócz rozmowy o mojej pracy zawodowej kontaktu z pacjętem 0..w innym szpitalu zrobiliby mi cesarke.. po przewiezieniu na poporodowy doznałam szoku..opieki 0, przez 4 dni leżałam w zakrwawionej pościeli,nikt się nie zainteresował tym nawet, gdyby nie pielęgniarka która leżała po porodzie obok mnie to nawet oddział nie wiedziałby,ze ze mną żle bo mieli młode matki w du.. nie miałam pokarmu przez 4 dni i dokarmianie dziecka mlekiem sztucznym nie wchodziło w gre.. córka straciła11% wagi urodzeniowej,wciąż płakała a te 'pielęgniarki' chodziły i mnie upominały,że mam córke uciszyć!! a co do dzwonka nad łóżkiem..obok mnie leżała dziewczyna która żle się czuła i zadzwoniła..przyszła pielęgniarka i tak ją opierdzieliła...że ta się popłakała,bo ten dzwonek jest tylko w razie zagrożenia życia.. a doradztwo laktacyjne..śmiech na sali,bo codziennie o karminiu opowiadała inna pani,na następny dzień przychodziła inna i kazała robić inaczej!!! przez 5 dni dane mi było pospać 5 godzin, bo nikt się nie interesował moim słabym stanem zdrowia oraz tym,ze moje dziecko nie ma co jeść a skarżyłam się wszystkim lekarzą i pielęgniarką na oddziale!! WIELKI SKANDAL. Teraz będę rodzić na klinicznej!

~Mama 2007
1/5

Rodziłam w 2007 roku córkę. Nigdy więcej w tym szpitalu.
Opryskliwość i opieszałość personelu na porządku dziennym. Stwierdzenie dr Jank...go jak wszedł na salę porodową cyt." co się tak drzesz kobieto" zwalił mnie z nóg. 13 godzin porodu, cesarka bo córka się dusiła, 11 dni w szpitalu, sepsa u dziecka to tylko niektóre konsekwencje mojego cudownego dnia narodzin córki w tym tzw. szpitalu.
Nie polecam nikomu.

~monika jastrzębska
1/5

rodziłam w 2012 roku.
Urodziłam wcześniaka z powikłaniami . Personel niemiły , opryskliwy, zero pomocy i opieki.
Wypuścili mnie z totalnie chorym dzieckiem z zapaleniem nerek do domu.
Na szczęście niedługo później trafiłam na dyżur nocny do pediatry ze szpitala na Polankach i dostałam skierowanie do Szpitala w Oliwie. Tu szok - lekarze mili , pełna informacja o chorobie. Dziecko trzymali na Polankach prawie 3-tygodnie, bo mówili , że muszą mieć całkowitą pewność , że dziecko wyjdzie ze szpitala zdrowe. Dziecko jest zdrowe teraz tylko dzięki lekarzom z Polanek.

Inne usługi z kategorii Szpitale położnicze

Szpital Swissmed  w Gdańsku

Szpital Swissmed w Gdańsku

Swissmed Centrum Zdrowia S.A. to dynamicznie rozwijająca się organizacja medyczna, która działa w Gdańsku od 1996 roku. Szpital...

Gdańsk, woj. pomorskie

5/5 9 Opinii
Kontakt