Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie

Opis usługi Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie

Początki szpitala sięgają roku 1832, gdy dzięki dobrowolnym datkom mieszkańców Rzeszowa powołano do życia placówkę medyczną. Kolejne lata pokazywały jak się rozwijał ośrodek, rozbudowując swoją powierzchnię oraz wzbogacając ofertę usług medycznych. Rosło również znaczenie i prestiż szpitala, który największy rozkwit przeżywał od połowy XX wieku. Doskonale potrafił wykorzystać nie tylko nowinki i możliwości techniczne, ale również współpracę z takimi jednostkami jak Krakowska Akademia Medyczna, dzięki czemu powstał Zespół Nauczania Klinicznego. Inną ważną placówką, która powstała w latach osiemdziesiątych jest Instytut Medycyny Klinicznej. Szpital pod obecną nazwą funkcjonuje od 1999 roku, a jego strukturę tworzą: osiemnaście oddziałów, Izba Przyjęć, pracownie i zakłady diagnostyczne oraz poradnie specjalistyczne. Placówka nie prowadzi własnej Szkoły Rodzenia, ale ściśle współpracuje ze Szkołą „Homo Homini” – cena za kurs wynosi 250 zł. Wysoką jakość świadczonych usług potwierdzają zdobyte certyfikaty: Certyfikat ISO 9001:2000 oraz tytuł „Szpitala bez bólu”.

Kliniczny Oddział Ginekologii i Położnictwa
Oddział jest jednostką referencyjną dla województwa podkarpackiego, co oznacza, że są tutaj pacjentki z wszystkimi chorobami ginekologiczno-położniczymi, w tym najbardziej skomplikowanymi. Zakres świadczonych usług obejmuje: ginekologię operacyjną (operacje rekonstrukcyjne, mięśniaki macicy, torbiele i guzy przydatków); zabiegi endoskopowe (histeroskopia i laparoskopia); przypadki patologii ciąży (porody przedwczesne, patologia łożyska i płodu); konsultacje w zakresie ginekologii i położnictwa; onkologię ginekologiczną (leczenie nowotworów narządów płciowych) oraz zaburzenia statyki narządów płciowych z zaburzeniami trzymania moczu. Jednostka wyposażona jest w trzy nowoczesne sale operacyjne oraz najwyższej klasy sprzęt do diagnostyki płodu (w tym komputerowy aparat do EKG płodu).Tutaj znajduje się również siedziba Wojewódzkiego Konsultanta ds. Ginekologii i Położnictwa. Oddział posiada 90 łóżek.

Oddział Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną

Pierwszy na Podkarpaciu Oddział Noworodków powstał w 1948 roku właśnie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Jednostka posiada III, najwyższy stopień referencji w skali opieki nad matką i dzieckiem. Po ponad 45 latach działalności, w 1993 roku oddział poszerzył zakres swoich usług, ukierunkowując się na pomoc najmniejszym pacjentom, którzy wymagają szczególnej opieki. W ten sposób powstał Oddział Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną, który po dzień dzisiejszy przyjmuje wcześniaki oraz dzieci, które urodziły się z bardzo niską masą ciała. Oddział wyposażony jest w nowoczesną aparaturę medyczną, która w połączeniu z profesjonalizmem i doświadczeniem wysoko wykwalifikowanego personelu pozwala na trafne diagnozowanie chorób oraz podejmowanie działań profilaktycznych. Na tym oddziale, jako w jedynej jednostce medycznej w regionie podkarpackim prowadzona jest nowoczesna terapia oddechowa (z wykorzystaniem wentylacji oscylacyjnej i konwencjonalnej, terapii tlenkiem azotu oraz aparatury n-CPAP) oraz lecznictwo dzieci urodzonych w zamartwicy. Jednostka zajmuje się również prowadzeniem działalności dydaktycznej, w ramach której szkoleni są tutaj lekarze neonatolodzy, położne, pediatrzy oraz pielęgniarki, które specjalizują się w terapii noworodka. Możliwe jest również odbycie staży podyplomowych.

Podkarpackie Centrum Onkologii

Przy szpitalu działa Podkarpackie Centrum Onkologii, które oferuje lecznictwo radykalne i paliatywne, w zakresie onkologii ginekologicznej. Na oddziale stosowane są następujące metody leczenia: radiochemioterapia, teleradioterapia, chemioterapia oraz brachyterapia. Przyjmowane są tutaj pacjentki ze złośliwymi odmianami nowotworów narządów rodnych, które do swojej dyspozycji mają 31 łóżek w pięciu salach – w każdej znajduje się telewizor.

WARUNKI NA SALI PORODOWEJ

- trzy oddzielone od siebie stanowiska porodowe,
- w pełni wyposażona łazienka (toaleta + prysznic),
- wydzielona sala, w której wykonywane są cesarskie cięcia,
- na sali znajduje się wyposażenie ułatwiające kobietom poród (worki sako, materace, piłki),
- sala jest dostosowana do odbywania porodów rodzinnych,
- chęć odbycia porodu rodzinnego nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia.

WARUNKI NA SALI POŁOŻNICZEJ
- sześć dwuosobowych sal, dostępnych nieodpłatnie,
- dwa kompleksy sanitarne,
- jedna dwuosobowa sala Intensywnej Opieki Medycznej,
- jedna pięcioosobowa sala pooperacyjna,
- noworodek po porodzie może pozostać przy matce – standardowo na okres dwóch godzin,
- system rooming-in, umożliwiający stały kontakt matki z dzieckiem.

ZNIECZULENIE

- znieczulenie farmakologiczne,
- gaz Entonox.

DOSTĘPNE RODZAJE PORODU
- w szpitalu dostępne są trzy rodzaju porodu: siłami natury, przez cesarskie cięcie oraz rodzinny,
- wszystkie formy porodu są nieodpłatne,
- istnieje możliwość wykonania nacięcia krocza, jeśli są ku temu wskazania medyczne.

POBYT W SZPITALU PO PORODZIE
Po porodzie każda pacjentka ma zagwarantowaną pomoc wysoko wykwalifikowanego personelu lekarsko-pielęgniarskiego. Położne są do dyspozycji przez 24 godziny na dobę - dyżurują w systemie dwuzmianowym. Pomoc noworodkom z komplikacjami oraz wcześniakom zapewnia profesjonalny Oddział Neonatologiczny, który posiada III, najwyższy stopień referencyjności. W szpitalu dostępne są podstawowe przybory dla dziecka (np. ubranka i pieluchy), ale zaleca się, aby pacjentki miały ze sobą rzeczy na podstawową wyprawkę dla noworodka.

Pomoc dodatkowa
Matki, które potrzebują dodatkowego wsparcia, np. fizjoterapeuty lub psychologa, taką pomoc mają zapewnioną na miejscu. Położne uprawnione w zakresie doradztwa laktacyjnego udzielą wszelkich porad związanych z karmieniem piersią.

Przybliżony czas pobytu:
- po porodzie siłami natury, jeśli nie wystąpiły żadne komplikacje – 2 doby,
- po nacięciu krocza – 2 doby,
- po cesarskim cięciu – 3 doby.

Odwiedziny:
Pacjentki mogą być odwiedzane od poniedziałku do niedzieli w godz. od 8.00. do 22.00. Spotkania odbywają w specjalnie przygotowanych pokojach odwiedzin.

Wyżywienie:
Posiłki wydawane są trzy razy w ciągu dnia: śniadanie, obiad, kolacja. Placówka posiada własną kuchnię.

WAŻNE TELEFONY
- Informacja telefoniczna – (17) 86 66 000
- Sekretariat Dyrektora – (17) 86 66 001
- Izba Przyjęć – (17) 866 61 01
- Kliniczny Oddział Ginekologii i Położnictwa, sekretariat – (17) 86 66 351
- Oddział Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną – (17) 86 66 341
- Sala porodowa – (17) 86 66 251
- Szkoła Rodzenia „Homo Homini” - (17) 85 08 270

Położenie na mapie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie

Opinie o usłudze Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie

5 gwiazdek
2 głosy
4 gwiazdki
6 głosów
3 gwiazdki
1 głos
2 gwiazdki
0 głosów
1 gwiazdka
2 głosy

Średnia ocen:

4/5
Napisz swoją opinię
Pomóż innym podjąć właściwą decyzję
~Kamila
1/5

W szpitalu im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie bardzo nie miłe pielęgniarki na porodówce! Doktorzy super, ale pielęgniarki do zwolnienia!

~Kamila
1/5

W szpitalu im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie bardzo nie miłe pielęgniarki na porodówce! Doktorzy super, ale pielęgniarki do zwolnienia!

~mmmm
4/5

zgadzam sie z przedmówczynia, panie na oddziale poporodowym wogole nie powinny pracowac i tak nic nie robia i nie ifnformuja, zbedne etaty budzetowki. Poród ok:)

~mmmm
4/5

zgadzam sie z przedmówczynia, panie na oddziale poporodowym wogole nie powinny pracowac i tak nic nie robia i nie ifnformuja, zbedne etaty budzetowki. Poród ok:)

~mmm
4/5

doswiadczony personel zapewne po porodzie, łaska byla zeby zostawic dziecko zeby przewietrzyc sale, i to jaka łaska, zero informacji, zero opieki, czlowiek mogl pojsc do domu, oprocz tego docinki, ze mam 27 lat a to 1 dziecko, a ja niby nie interesowalam sie dziecmi ,,, slowa poloznej

~mmm
4/5

doswiadczony personel zapewne po porodzie, łaska byla zeby zostawic dziecko zeby przewietrzyc sale, i to jaka łaska, zero informacji, zero opieki, czlowiek mogl pojsc do domu, oprocz tego docinki, ze mam 27 lat a to 1 dziecko, a ja niby nie interesowalam sie dziecmi ,,, slowa poloznej

~Leona
5/5

tutaj pacjentka to po prostu świętość - traktowana jest dosłownie jak królowa!! miałam okropne bóle przy porodzie, ale lekarze i położne bardzo mi wtedy pomogli, że nie musiałam się tak męczyć. A po porodzie - istne wakacje :) POLECAM!!!!!!!!

~alcia 79
4/5

ja tydzień temu rodziłam na Szopena przez cc wszystko było dobrze nie powiem bardzo jestem zadowolona z dr.T Kluza który odbierał poród tak fajnie żartował w trakcie że ani nie odczułam ze to już po wszystkim potem przychodził pare razy do mnie na oddział zobaczyc jak sie czuje.Jestem zadowolona z tego szpitala i z połoznych ale z położnych od dzieci to masakra darły sie tylko żeby karmic dziecko naturalnie jak sie poszło do nich po mleko to patrzyły na człowieka jakby na wyrodną matkę a wiadomo ze po cc nie ma tak od razu pokarmu ja przynajmnie dostaje pokarm dopiero w domu.jedna taka pani blondyna to taka wredna że nie wieżyła i sprawdzała piersi matkom czy czasm nie kłamią a to przecież od matki zależy czy chce karmic czy nie .Zamykała w nocy drzwi żeby nikt jej nie przeszkadzał w nocnej drzemce masakra .

~Renata11
5/5

Ja jestem bardzo zadowolona z opieki na oddziale patologii ciazy w tym szpitalu,dwa tygodnie temu urodzilam tam dziecko (martwe)moaj ciaza byla prowadzona w innej miejscowosi,zaluje ze nie trafilam wczesniej do szpitala na Szopena,jestem pewna ze wtedy nic by sie nie stalo z moim dzieckiem,Dziekuje lakarzom oraz poloznym za znakomita opieke na oddziale patologi ciazy i polecam kobietom rodzacym aby wlasnie tam trafily..

~SZEF JAK SZPIEG
3/5

POLECAM TEN REPORTAZ DYREKCJI SZPITALA ZEBY RANO PRZYSZLI JAKO PRZYSZLI PACJENCI , TAM NA DOLE PRZY ZAPISIE MOZNA SIE ;ROZCHOROWAC ; DLUGIE KOLEJKI DO ZAPISU A JESZCZE DLUZSZA DO EKG . PANIE PRACUJA JAK; MROWECZKI ; NIE MAM ZASTRZEZEN ALE COS JEST NIE TAK Z ORGANIZACJA ZE ROBIA SIE OKROPNE KORKI, I TRZEBA CZEKAC GODZINAMI ZEBY DOSTAC SIE NA ODDZIAL .

DYREKCJO, SPROBUJ SIE ZAPISAC JAKO ZWYKLY PACJENT KTOREGOS RANKA DO SWOJEGO SZPITALA I MOZE REPORTAZ ;SZEF JAK SZPIEG ;POMOZE WAM ROZWIAZAC I USPRAWNIC PRZYJECIA.ZYCZE POWODZENIA

~żżż121
4/5

zgadzam się z większością opinii, lekarze ok, personel pielęgniarski opiekujący się po porodzie to dodatkowy stres. Musiałam mieć cc- to od razu panie pielęgniarki dały mi odczuć, że jak jestem taką leniwą babą i nie chce mi się rodzić, to powinnam radzić sobie sama, pobyt tam to był prawdziwy koszmar, żadnej pomocy wyjaśnień, faktycznie problem ze sztucznym jedzeniem, jak po karmieniu dziecko wszystko zwróciło i poprosiłam o dodatkową porcję, to p. pielęgniarka powiedziała, że "przekarmiam dziecko" potem przez 4 godz. uspokajałam i kołysałam płaczące dziecko zanim przyszedł lekarz i kazał je dokarmić, a i wtedy z łaską dała tą butelkę.
Natomiast profesjonalizm lekarzy , brak komplikacji po cc i zdrowe zadowolone dziecko sprawia, że następnym razem też tam pójdę :-)

Inne usługi z kategorii Szpitale położnicze